VAŠINGTON/BRISEL, Eksperti Federalne blagajne SAD tvrde da njemačka vlada koristi krizu u Evropi da bi uvećala sopstveni izvoz i samim tim ojačala poziciju na evropskim tržištima.
To vodi ka uvećanju opterećenja ekonomski slabijih država zone evra, pa bi Njemačka, umjesto toga, trebala da pokuša da stimuliše sopstvenu ekonomsku aktivnost.
Američki eksperti faktički su zatražili od Njemačke da pređe sa trgovinske ekspanzije na uvećanje sopstvenih troškova.
Njemački ekonomisti odmah su odgovorili da je ovaj američki stav dio prepucavanja na relaciji Vašington – Berlin nakon saznanja da su službe SAD prisluškivale kancelara Angelu Merkel.
Osnovna prednost Njemačke je u tome što je 2004. i 2005. godine, u vrijeme kancelara Gerharda Šredera, načinjen niz odlučnih reformi socijalnog sistema i tržišta rada.
To je omogućilo njemačkoj ekonomiji da fleksibilno reaguje na krizu i – za razliku od Italije, Španije i Francuske – da je prevlada sa manjim gubicima – smatraju njemački eksperti.
U SAD, pak, podsjećaju da je MMF u svom referatu takođe kritikovao spoljnoekonomsku ekspanziju Njemačke na tržištima centralne i istočne Evrope.
Što se tiče ideje o odustajanju od kursa “stezanja kaiševa” i prelaska na stimulisanje proizvodnje, ona ima podršku u mnogim evropskim prijestonicama, izuzev u Njemačkoj, Holandiji, skandinavskim državama i Austriji.
Njemački ekonomisti vjeruju da iza stava eksperata Federalne banke SAD stoji bankarski lobi, koji je zainteresovan da jeftin novac nastavi da teče u ekonomiju, posebno na finansijsko tržište.
Bankarski lobi se bori ne za novu etapu kvalitativnog ublažavanja krize, već za očuvanje postojeće situacije – tvrde u Berlinu.