BANJALUKA, Cijena legalizacije svakog pojedinačnog objekta u RS zavisiće od niza faktora, a u konačnici pojedini vlasnici mogu da ostvare popust i do čak 80 odsto.
Ovo je, između ostalog, predviđeno Uredbom o uslovima, načinu obračuna i plaćanju naknade za legalizaciju objekata koju je donijela Vlada RS u srijedu. Uredba podrazumijeva postupak korištenja obveznica RS i načine dokazivanja za određene popuste prilikom legalizacije bespravno izgrađenih objekata.
U Ministarstvu za prostorno uređenje građevinarstvo i ekologiju RS kažu da sve zavisi koji objekat se legalizuje i ko ga legalizuje, da li se radi o porodicama poginulih boraca, izbjeglicama, socijalnim slučajevima itd.
Kako objašnjavaju, čak ni za dva ista objekta na istoj lokaciji ne mora biti ista cijena, jer se uzima u obzir i status vlasnika kuće.
“Čitav niz popusta ima i ne može se govoriti o prosječnim cijenama, jer osnovica koja se izračunava prema opštinskoj odluci o građevinskom zemljištu je različita od opštine do opštine ili od zone do zone”, kazao je Miladin Gaćanović, pomoćnik ministra prostornog uređenja građevinarstva i ekologije RS, dodajući da onaj ko, recimo, ima objekat u centru Banjaluke ne može dobiti povlastice jer se radi o prvoj zoni.
On ističe da će oni koji su gradili objekte kako bi riješili stambeno pitanje svoje porodice moći dokumente da dobiju vrlo povoljno, dok sa druge strane, svi koji grade u komercijalne svrhe neće imati nikakve povlastice.
U Ministarstvu podsjećaju da građani koji legalizuju svoje objekte rješenje o naknadnom izdavanju građevinske i upotrebne dokumentacije dobijaju na osnovu dokaza o vlasništvu, geodetskog snimka koji mora biti izrađen od strane ovlaštenog lica, odnosno geometra ili kopije katastarskog plana.
Pored toga, potrebna su i dva primjerka projekta i izvedbenog stanja, zapisnik o izvršenom vještačenju o tehničkoj ispravnosti, mehaničkoj otpornosti, stabilnosti i kvalitetu građenja, koje takođe može sačiniti pravno lice sa licencom za izradu ili reviziju tehničke dokumentacije ili gradnje objekta.
Ako je objekat izgrađen u zoni zaštite prirodnog ili kulturnog dobra ili u vodnom dobru ili zaštitnom pojasu (uglavnom se odnosi na vikendice), vlasnik mora pribaviti i mišljenje organa koji se bavi poslovima zaštite prirodnog i kulturno-istorijskog nasljeđa ili javnog preduzeća nadležnog za zaštitni pojas.
Uz svu ovu dokumentaciju potreban je i dokaz o plaćenim troškovima naknade za legalizaciju koja se utvrđuje saglasno programu uređenja građevinskog zemljišta. Prema procjenama, u RS ima oko 85.000 nelegalnih objekata, od čega se procjenjuje da oko 20.000 objekata u Banjaluci nema dokumente. Nezavisne novine