BANJALUKA, Direktor Hipo Alpe Adria banke Banjaluka Goran Babić uručio je danas Klinici za dječije bolesti Kliničkog centra /KC/ Banjaluka kardio–respiratorni monitor vrijedan 7.304 KM.
Načelnik Klinike za dječije bolesti Stojislav Konjević zahvalio je Hipo banci na vrijednoj donaciji, ističući da će, uz pomoć ovog monitora, biti poboljšan rad sa najtežim malim pacijentima.
“Riječ je o uređaju za neinvazivni monitoring najvažnijih vitalnih funkcija, koji će u svakodnevnom radu poboljšati nivo zdravstvene zaštite i praćenje pacijenata na intenzivnoj njezi, te olakšati svakodnevni rad ljekara i sestara”, rekao je Konjević novinarima.
S obzirom na stalno povećan broj pacijenata na intenzivnoj njezi, Konjević je rekao da je dogovoreno da bi donacija monitora dobrodošla.
Direktor Hipo banke rekao je da je današnja donacija dio donatorske akcije koju ova banka tradicionalno provodi već 10 godina povodom obilježavanja Međunarodnog dana štednje – 31. oktobra.
“Ova donacije je nastavak naše podrške javnim zdravstvenim ustanovama i tako će biti i u narednim godinama”, rekao je Babić novinarima.
On je naglasio da je upotrebna vrijednost donacije u medicinske svrhe mnogo veća nego njena finansijska vrijednost.
Babić je najavio da će predstavnici Hipo banke u svim opštinama u Republici Srpskoj, u kojima posluje ova banka, ugostiti djecu iz vrtića i osnovnih škola, te da će 31. oktobra i 1. novembra posjetiti i sva porodilišta širom Srpske i roditeljima djece koja se rode na ovogodišnji Dan štednje uručiti štedne knjižice.
On je dodao da će Hipo Alpe Adria banka Mostar istim intenzitetom obilježiti Međunarodni dan štednje na području Federacije BiH.
U ime uprave Kliničkog centra, na donaciji je zahvalio pomoćnik generalnog direktora Kliničkog centra Banjaluka za medicinske poslove Boris Goronja, ističući da će donirani monitor, praćenjem stanja malih pacijenata, sigurno spasiti mnoge živote.
Goronja je pojasnio da se kardio-respiratornim monitorom prate vitalni parametri pacijenata – puls, pritisak, saturacija kiseonika, broj respiracija kod pacijenata i srčani ritam.
On je podsjetio da je KC Banjaluka najveća zdravstvena ustanova u Republici Srpskoj, te da se u ovoj ustanovi godišnje obavi 15.000 operacija, da se ugradi oko 350 pejsmejkera, obavi više od 2.000 interventnih kardioloških procedura, da se pregleda na hiljade djece i izvrši nekoliko stotina operacija najmlađih pacijenata.