NJUJORK, Nakon dogovora u Washingtonu, ulagači na Wall Streetu konačno više pažnje mogu posvetiti poslovnim rezultatima kompanija i makroekonomskim podacima, no kako je S&P 500 indeks dostigao rekordni nivo, teško je za očekivati da bi mogao nastaviti znatnije rasti.
Dow Jones indeks porastao je prošle sedmice 1,1 odsto, na 15.399 bodova, dok je S&P 500 skočio 2,4 odsto, na 1.744 boda, a Nasdaq indeks 3,2 odsto, na 3.914 bodova, najviši nivo od 2000. godine.
Prošle je sedmice S&P 500 dostigao najviši nivo u istoriji jer je u američkom Kongresu postignut dogovor o finansiranju države do prvih mjeseci iduće godine, čime je izbjegnut tehnički bankrot SAD-a.
Tržište podržava i uvjerenje ulagača da će američka centralna banka Fed odgoditi odluku o smanjenju podsticajnih monetarnih mjera do početka iduće godine jer je dvosedmična obustava rada državnih službi ostavila traga na američkoj privredi.
No, upravo to što se očekuje usporavanje rasta privrede u četvrtom tromjesečju ograničava mogućnost rasta cijena akcija.
Nakon što su nekoliko sedmica pažnju privlačila politička pitanja, sada u fokus ulagača ponovo ulaze makroekonomski podaci i kvartalni poslovni rezultati kompanija.
U utorak će biti objavljen izvještaj o zaposlenosti u SAD-u u septembru, koji je trebalo biti objavljen prije dvije sedmice, a slijediće niz drugih privrednih izvještaja koja su bila odgođena zbog obustave rada saveznih službi.
Očekuje se i niz kvartalnih poslovnih izvještaja kompanija, među ostalim Microsofta, Boeinga, McDonald'sa, Catepillara…
Dosad je poslovne izvještaje objavilo 98 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, pri čemu ih je 62,2 odsto nadmašilo očekivanja analitičara po pitanju dobiti, što je nešto manje od istorijskog prosjeka od 63 odsto. I to, premda su procjene znatno smanjene.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su kompanije iz S&P 500 indeksa u trećem tromjesečju ostvarile 2,1 odsto veću dobit nego u istom lanjskom periodu, dok su početkom oktobra očekivali rast za 4,5 odsto.
Ni prihodi kompanija ne ohrabruju. Dosad je 53 odsto kompanija nadmašilo očekivanja po pitanju prihoda, dok istorijski prosjek iznosi 61 odsto.
„To nas pomalo spušta na zemlju. Zarade su važne, no više se prate prihodi. Nekoliko kompanija objavilo je vrlo dobre rezultate, no jesu li one izuzetak ili pravilo?“, pita Brad McMillan, direktor u kompaniji Commonwealth Financial. Hina