BANJALUKA, Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Stevo Mirjanić očekuje da bi nakon rješavanja imovinskih pitanja, već naredni mjesec mogle početi aktivnosti na izgradnji nove poslovne zgrade Poljoprivrednog instituta Republike Srpske.
Mirjanić je nakon posjete Institutu rekao da će u narednim sedmicama dobiti na uvid projekat koji je već gotov, nakon čega će se brzo krenuti na njegovu realizaciju.
“Ako bi se za mjesec dana riješila imovinsko-pravna pitanja sa gradom Banjaluka, već sledeći mjesec bi mogle da počnu konkretne aktivnosti”, rekao je Mirjanić.
On je dodao da bi se izgradnjom modernog kapaciteta za doradu sjemena ovladalo funkcijama proizvodnje sjemena za Republiku Srpsku, s obzirom da se svega 10 odsto potreba podmiruje domaćom proizvodnjom.
Na sastanku je dogovoreno da se postojeći laboratorijski uslovi maksimalno iskoriste kako bi se povećao broj uzoraka i da se obezbijedi sinhronizovan rad Instituta, Ministarstva, Inspektorata i korisnika za koje se analiziraju uzorci.
Govoreći o zemljišnoj politici, Mirjanić je ukazao na nedovoljno korištenje velike baze podataka Zavoda za agropedologiju u okviru Instituta.
“Dogovorili smo se da Zavod za agropedologiju, najveći dio poslova iz oblasti zemljišne politike radi za potrebe Ministarstva”, rekao je Mirjanić.
Prema njegovim riječima, u Republici Srpskoj postoji mnogo institucija u agrarnoj oblasti, koje su dosta razjedinjene, zbog čega je potrebno da više njih radi na istim poslovima u zavisnosti od specijalnosti.
“Na taj način uspostavljamo saradnju između institucija koja nije ad hok, već koja treba da bude kontinuirana i dugoročna”, istakao je Mirjanić, naglasivši da će se na toj osnovi obezbijediti veće angažovanje institucija u proizvodnoj sferi.
Direktor Instituta Vojislav Trkulja rekao je da će projektne aktivnosti za izgradnju nove zgrade Instituta biti gotove u narednih mjesec dana i izrazio očekivanje da se određeni iskoraci mogu očekivati već u sledećoj godini.
“Pripremljen je već međunarodni tender za izgradnju koju dijelom finansira Svjetska banka, a većim dijelom Vlada”, rekao je Trkulja.
On je dodao da će se izgradnjom doradnog centra proizvoditi sjeme vrhunskog kvaliteta i izrazio očekivanje da će projektne aktivnosti biti gotove u narednih mjesec dana.
“To sjeme je već prisutno na tržištu i farmeri ga traže, zbog čega to trebamo iskoristiti kako bismo smanjili uvoz”, rekao je Trkulja, navodeći da je Institut jedina institucija u BiH koja ima vlastite sorte i hibride zbog čega može napraviti izuzetno velike iskorake
On je precizirao da bi se doradnim centrom potreba za sjemenom domaće proizvodnje pokrila sa 20 odsto, dok bi kod ječma i tritikala dostigla i 30 odsto.
“Tu spadaju strna žita – pšenica, ječam, zob, raž i tritikale, zatim sjeme hibridnog kukuruza za koji postoji izuzetno veliki interes na tržištu, s obzirom da je konkurencija izuzetno jaka, jer na našem tržištu imamo 17 svjetskih kompanija”, rekao je Trkulja. Srna