SARAJEVO, Uprava sarajevske “Hidrogradnje” uputila je pismo federalnom ministru energije, rudarstva i industrije Erdalu Trhulju u kojem navodi da joj je onemogućen dalji rad zbog situacije prouzrokovane štrajkom zaposlenih i nedostatka podrške resornog ministarstva.
Uprava “Hidrogradnje” traži da ovo ministarstvo preuzme dalje vođenje kompanije, jer je ono njen većinski vlasnik.
U pismu, koje je iz Uprave “Hidrogradnje” dostavljeno Srni, navodi se da sindikat firme “ne poštuje ni odluke suda, te očigledno neće da pozove zaposlene da se vrate na posao”.
“U situaciji u kojoj ne postoji vaša podrška da bude proveden Zakon o radu u cjelosti prema zaposlenima koji ne žele da rade, Uprava ne može preuzeti odgovornost za dalje funkcionisanje privrednog društva”, navodi se u pismu ministru Trhulju.
U pismu se navodi da u ovom momentu postoje određeni projekti koji su ponuđeni “Hidrogradnji”, prema inicijativi resornog ministra, ali Uprava u ovakvim trenutnim okolnostima ne smije da preuzme rizik njihovog ugovaranja.
Uprava navodi da su izvršni direktor za tehničke poslove “Hidrogradnje” Bakir Arslanagić i izvršni direktor – zamjenik direktora Enver Čaušević podnijeli pismene ostavke iz ranije navedenih razloga.
“Smatramo da resorno ministarstvo treba hitno da odluči šta da radi u ovakvoj situaciji, jer svako dalje odugovlačenje nosi sa sobom i velike materijalne troškove”, dodaje se u pismu.
Prema procjeni menadžmenta, od 30. septembra, od kada traje štrajk, do danas kompanija je, kako se navodi, pretrpjela štetu od 1.200.000 KM u realizaciji po projektima, što govori koliko je potrebno hitno reagovanje resornog ministarstva.
Uprava “Hidrogradnje” tvrdi da je “potpuno jasno da plate nisu razlog za štrajk, jer je evidentno da su do početka štrajka one bile redovne”.
“Da nije bilo štrajka postojale su realne mogućnosti da bude izvršena isplata zaostalih plata iz juna i jula iz tekuće proizvodnje”, ističu u Upravi.
Prema njihovom mišljenju, gorući problem “Hidrogradnje” su neuvezani radni staž za sve zaposlene, a koji se kumulirao godinama, ali da je u postupku njegovo rješavanja prodajom zgrade Direkcije, putem male privatizacije, a uz pomoć Vlade Federacije BiH i resornog ministarstva.
Uprava “Hidrogradnje” smatra da su “potpuno neopravdanim štrajkom svi napori Uprave obezvrijeđeni, te je dalje funkcionisanje `Hidrogradnje` onemogućeno”.
“Ponašanje štrajkača je vrlo agresivno i netolerantno prema zaposlenima koji žele da rade. Osim verbalnih prijetnji i vrijeđanja, fizički su vezali lanacima kapije pogona `Sigma`, `Hadžići` i `Briješće` čime sprečavaju da se gotovi proizvodi prodaju, što stvara visoke finansijske gubitke. Sindikat je radikalizovao svoje stavove do te mjere da objektivno ne postoji nikakva mogućnost sporazumjevanja i dogovaranja”, ističu u Upravi “Hidrogradnje”.
Radnici “Hidrogradnje” štrajkuju od 30. septembra, tražeći od Uprave isplatu plata, uplatu doprinosa, minimalan posao, te smjenu Uprave i Nadzornog odbora. Srna