BEOGRAD, Savjetnik prvog potpredsjednika Vlade Srbije, zadužen za finansije i privredu Siniša Mali ocijenio je sinoć da su ekonomske mjere Vlade Srbije ozbiljne i da su to mjere za spas srpske ekonomije, navodeći da se vodilo računa da budu ekonomski isplative i socijalno opravdane.
Mali je u “Utisku nedjelje” TV B92 rekao da je to samo prvi korak i da mjere pokazuju da država želi da štedi i da se ponaša odgovornije.
Drugi dio mjera, koji se odnosi na strukturne reforme, kako je rekao Mali, treba da poveća konkurenost srpske privrede, atraktivnost privrede i stvori bolji privredni ambijent. To su mjere koje će, prema njegovim riječima, na dugi rok pomoći da građani žive bolje i da izbjegnemo bankrot.
Mali je rekao da je povećanje PDV-a sa osam na deset odsto iznuđen potez, a da je anternativa bila još agresivniji solidarni porez i smanjenje plata i penzija. On je ocijenio da će povećanje PDV-a imati efekat, ali da se unaprijed ne može znati da li će imati efekat na pad tražnje i na povećanje cijena hrane.
Predsjednik Ujedinjenih regiona Srbije Mlađan Dinkić rekao je da je priča o bankrotu Srbije melodrama, jer država bankrotira kada ne može da plati penzije i plate i spoljni dug, a Srbija,prema njegovim riječima, to može i moći će i dalje.
Dinkić je rekao da ove mjere neće trajno riješiti situaciju i da će povećanje PDV-a smanjiti potrošnju, usporiti privredni rast, ali da podržava smanjivanje javnog sektora i mjere štednje u administraciji.
Predsjednik Fisklanog savjeta Srbije Pavle Petrović rekao je da zbog većeg poreza mogu da poskupe komunalne usluge i hrana, ali, kako kaže, pravljena je analiza i možda to neće pogoditi najsiromašnije građane, jer se oni, kako navode, snabdijevaju na pijaci gdje nema PDV-a ili imaju sopstvenu proizvodnju.
Petrović je rekao da odlivanje novca iz javnih preduzeća mora da se zaustavi i da je, uz penzionu reformu, problem javnih preduzeća ono najvažnije na čemu treba raditi.