TOKIO, Azijske su berze i dalje pod pritiskom jer se ulagači plaše da republikanci i demokrati neće do polovine mjeseca postići dogovor o budžetu i dozvoljenom zaduživanju države, što bi ozbiljno uzdrmalo svjetska finansijska tržišta.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,7 odsto, dok su cijene akcija u Australiji i Singapuru porasle između 0,1 i 0,3 odsto.
U Šangaju i Hong Kongu berzovni su indeksi pali između 0,1 i 0,4 odsto, a pod pritiskom su i ostala azijska tržišta, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio na gubitku 0,3 odsto.
Loše je na tržišta uticao jučerašnji oštar pad indeksa na Wall Streetu, drugi dan zaredom, jer se u Washingtonu još uvijek ne nazire dogovor o budžetu, pa se ulagači plaše da će republikanci i demokrati ostati nepopustljivi i po pitanju povećanja nivoa dozvoljenog zaduživanja države.
Ako se u Kongresu do 17. oktobra ne postigne dogovor o povećanju dozvoljenog ‘minusa’, američka vlada neće moći isplatiti sve svoje finansijske obaveze, što bi snažno uzdrmalo finansijska tržišta.
Juče je predsjednik SAD-a Barack Obama kazao da je spreman pregovarati o budžetskim pitanjima samo ako republikanci brzo i bezuslovno pristanu na dogovor o ponovnom otvaranju državnih službi i povećanju dozvoljenog zaduživanja države.
John Boehner, predsjednik Predstavničkog doma u kojem republikanci imaju većinu, poručio je, pak, da je razočaran takvim predsjednikovim pristupom.
Premda većina ulagača očekuje da će dogovor ipak biti postignut u roku, opasnost da se to ne dogodi navodi na oprez.
„Većina ulagača očekuje da će američki političari na kraju odrasti. No, ima i onih koji misle da djeluju previše djetinjasto da bi odrasli na vrijeme“, kaže Tohru Yamamoto, strateg u kompaniji Daiwa Securities.
Pat pozicija u Washingtonu zasjenila je vijest da će Obama kandidovati Janet Yellen za predsjednicu američke centralne banke.
To bi u drugim okolnostima vjerovatno pozitivno uticalo na tržišta akcija jer je Yellen zagovornica labave monetarne politike, pa se može očekivati nastavak takve politike, kada se u januaru Ben Bernanke povuče s mjesta predsjednika Feda.
Uprkos neizvjesnosti u Washingtonu, na valutnim je tržištima dolar stabilan. Jutros se njegov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće oko 80,4 boda, nedaleko najnižeg nivoa u osam mjeseci, na koju je pao prošle sedmice.
Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti blago ojačao s 97,10 na 97,35 jena.
Cijena evra prema američkoj valuti stabilno se, pak, kreće oko 1,3560 dolara.
U odnosu na japansku valutu, kurs evra kreće se jutros oko 132,10 jena.
Nakon što je juče porasla za 50-ak centi, jutros se terminska cijena nafte na berzi u New Yorku stabilno kreće oko 103,40 dolara po barelu. Hina