TOKIO, Na azijskim je berzama sedmica počela padom cijena akcija jer u Washingtonu nema napretka u pregovorima o budžetu, a lošem raspoloženju na tržištu pridonijelo je i smanjenje procjene rasta azijskih privreda.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu gotovo 1 odsto, dok su cijene akcija u Singapuru, Južnoj Koreji, Australiji i Hong Kongu oslabile između 0,1 i 0,7 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na gubitku 0,5 odsto.
U Washingtonu se i dalje ne nazire dogovor o budžetu, pa se ulagači plaše da će se nepopustljivost republikanaca i demokrata pretegnuti i na raspravu o prijedlogu povećanja dozvoljenog zaduživanja države.
John Boehner, predsjednik Predstavničkog doma Kongresa u kojemu republikanci imaju većinu, kazao je da neće podržati povećanje zaduživanja bez ozbiljnog razgovora, dok demokrati poručuju da bi bilo neodgovorno dovesti SAD u situaciju da ne može isplatiti svoje finansijske obaveze.
Ako se u Kongresu do 17. oktobra ne postigne dogovor o povećanju nivoa dozvoljenog zaduživanja, američka vlada neće moći isplatiti sve svoje finansijske obaveze, što bi snažno uzdrmalo finansijska tržišta.
Premda u SAD-u državne službe već gotovo sedam dana ne rade jer nije postignut dogovor o budžetu, pritisak na prodaju akcija dosad nije bio presnažan. No, analitičari očekuju povećanje nesigurnosti kako će se približavati rok od 17. oktobra.
„Kako dani prolaze, tako američke vlasti ostaju bez finansijskih sredstava, stoga je situacija sve opasnija“, poručuju analitičari ANZ banke u bilješci klijentima.
Ulagače je jutros dodatno pokolebala Svjetska banka smanjivši procjene rasta azijskih privreda. U najnovijim prognozama u ovoj godini očekuje rast istočnoazijskih zemalja za 7,1 odsto, dok je prije šest mjeseci prognozirala rast od 7,8 odsto.
Kina bi, prema procjenama Svjetske banke, ove godine trebala zabilježiti rast od 7,5 odsto, dok se još u aprilu očekivao rast od 8,3 odsto.
„Rast istočnoazijskih zemalja u razvoju usporava jer se kineska izvozna orijentisana privreda postupno usmjeruje na domaću potražnju“, poručila je Svjetska banka.
A zbog neizvjesnog razvoja situacije u Washingtonu, na valutnim je tržištima dolar pod pritiskom.
Jutros se njegov kurs kreće oko 97,15 jena, dok je u petak iznosio 97,45 jena.
Cijena evra prema američkoj valuti porasla je, pak, s 1,3558 dolara, koliko je iznosila u petak, na 1,3570 dolara.
No, evro je oslabio prema japanskoj valuti, pa mu je kurs skliznuo na 131,80 jena, dok je u petak iznosio 132,12 jena.
Nakon što je u petak porasla za 50-ak centi, jutros je terminska cijena nafte na berzi u New Yorku za toliko oslabila, skliznuvši na 103,35 dolara po barelu. Hina