BANJALUKA, Direktor Veterinarskog instituta Republike Srpske Drago Nedić rekao je da mikotoksini, kao metabolički produkt gljivica, mogu biti veoma štetni po zdravlje ljudi ukoliko se direktno unesu udisanjem ili konzumiranjem hrane u kojoj je povećan nivo te materije.
Nedić je rekao, novinarima u Banjaluci pred početak naučno-stručnog skupa “Mikotoksini u hrani i hrani za životinje – pojava, posljedice i način rješavanja problema”, da je aflatoksin, prema toksikolozima, od svih mikotoksina možda natoksičniji i da može biti kancerogen.
Podsjećajući da je prošla godina bila posebno kritična zbog velike suše, što je pogodovalo razvoju gljivica, a time i velikoj količini mikotoksina, Nedić je istakao da je ove godine situacija u Republici Srpskoj mnogo povoljnija, te da se uz blagovremenu kontrolu i edukaciju stanovništva ne očekuju problemi.
“Početkom ove godine je bilo velikih problema sa mikotoksinima, kada je i po 25 odsto mlijeka dnevno moralo da se odbacuje”, naveo je Nedić.
On je dodao da je i ove godine suša umanjila prinose, ali ne u tolikoj mjeri da je pogodno za gljivice, tako da ima manje mikotoksina nego prilikom prošlogodišnje berbe kukuruza. On je upozorio da zalihe kukuruza obavezno treba kontrolisati.
Nedić je naglasio da se vrši kontinuirana kontrola uzoraka kukuruza, silaže i krmne smjese, kao i mlijeka, što prema njegovim riječima potpuno isključuje mogućnost da se u prometu pojavi mlijeko kontaminirano aflatoksinom. Srna