TOKIO, Kurs evra prema dolaru dostigao je jutros najviši nivo u osam mjeseci jer je američka valuta pod pritiskom obustave rada državnih službi, dok su cijene akcija na azijskim berzama porasle jer se ulagači nadaju da će centralne banke i dalje voditi izuzetno labavu monetarnu politiku.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,1 odsto, dok su cijene akcija u Singapuru, Australiji i Hong Kongu porasle između 0,1 i 0,9 odsto,
U Kini i Južnoj Koreji danas se zbog praznika ne radi, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio na dobitku 0,8 odsto.
Premda se obustava rada američkih državnih službi nastavlja, jer ni republikanci ni demokrati ne popuštaju u pregovorima o budžetu, na azijskim su berzama cijene akcija jutros porasle.
Ulagači vjeruju da će se dogovor, ipak, uskoro postići, dok bi obustava rada državnih službi mogla navesti američki Fed na odgodu smanjenje podsticajnih monetarnih mjera.
„Obustava rada državnih službi mogla bi odgoditi smanjenje podsticaja jer makroekonomski podaci, o kojima zavisi odluka centralne banke, neće biti objavljeni na vrijeme“, kazao je u srijedu Eric Rosengren, predsjednik filijale Feda u Bostonu.
Pozitivno su jutros na tržišta uticali i podaci o snažnijem nego što se očekivalo rastu aktivnosti u uslužnom sektoru Kine, što je malo ublažilo razočaranje ulagača zbog slabijeg rasta industrijske aktivnosti u drugoj po veličini svjetskoj ekonomiji.
Ipak, na tržištima vlada oprez jer nepopustljivost demokrata i republikanaca u pregovorima o budžetu izaziva bojazan da dvije stranke neće na vrijeme postići dogovor ni o povećanju nivoa dozvoljenog zaduživanja SAD-a.
Ako se dogovor ne postigne do 17. oktobra, američka vlada neće moći isplatiti sve svoje finansijske obaveze, pa bi SAD mogao izgubiti vrhunski, trostruki A kreditni rejting.
„Dosad se nikada nije dogodilo da nivo dozvoljenog zaduživanja nije bio povećan, no sada ulagači nisu sigurni u to. Očito je da bi dalji zastoj u pregovorima između republikanaca i demokrata mogao znatno uticati na američku ekonomiju“, kaže Elliot Clarke, ekonomista u banci Westpack.
Zbog neizvjesnog razvoja situacije u Washingtonu i mogućnosti odlaganja smanjenja podsticajnih monetarnih mjera Feda, na valutnim je tržištima dolar pod pritiskom.
Jutros je kurs evra dostigao 1,3625 dolara, najviši nivo u osam mjeseci, dok je juče u ovo doba iznosio 1,3520 dolara.
Jačanje evra zahvaljuje se i jučerašnjoj odluci Evropske centralne banke da ključne kamate ostaju nepromijenjene na rekordno niskih 0,5 odsto. Pritom čelnici ECB-a nisu dali naslutiti da bi u skoro vrijeme smanjili kamate.
Zahvaljujući tome, evro je ojačao i prema japanskoj valuti, pa mu je kurs porastao s jučerašnjih 132,20 na 132,95 jena.
Cijena dolara prema ‘japancu’ stabilno se, pak, kreće na jučerašnjim nivoima od oko 97,80 jena.
Nakon što je juče skočila za 2 odsto, jutros je terminska cijena nafte na berzi u New Yorku pala za 40-ak centi, na 103,70 dolara po barelu. Hina