NJUJORK, Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene akcija pale jer je splasnula nada ulagača da će se u Washingtonu postići dogovor o budžetu u zadnji tren i tako izbjeći prekid rada mnogih državnih službi.
Dow Jones oslabio je 128 bodova, ili 0,84 odsto, na 15.129 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,60 odsto, na 1.681 bod, a Nasdaq indeks 0,27 odsto, na 3.771 bod.
Akcije u gotovo svim sektorima bile su juče pod pritiskom, a njihov pad cijena ubrzan je u drugom dijelu trgovanja, kako je zamirala nada da će američki Kongres u zadnji trn postići dogovor o finansiranju savezne vlade nakon 1. oktobra, kada počinje nova poslovna godina.
U nedjelju je Predstavnički dom, u kojemu većinu drže republikanci, prihvatio prijedlog o privremenom finansiranju savezne države do 15. decembra, ali kojim bi se za godinu dana odgodio početak sprovođenja zdravstvene reforme na kojoj insistira predsjednik Barack Obama.
No, Senat, u kojem većinu imaju demokrati, taj je zakonski prijedlog u ponedjeljak odbacio, pa po svemu sudeći od utorka mnoge državne službe i otprilike milion službenika neće raditi.
Prekid rada državnih službi mogao bi loše uticati na tržišta, zavisno o tome koliko potraje. Ako se dogovor o budžetu postigne brzo, tržišta bi se mogla oporaviti, no duža obustava rada mogla bi narušiti povjerenje potrošača i usporiti rast ekonomije.
Među najvećim gubitnicima bile su juče akcije u energetskom sektoru, s padom od 0,8 odsto, jer su pale cijene nafte zbog strahovanja ulagača da će prekid rada državnih službi umanjiti potražnju za gorivom.
Međutim, pad berzovnih indeksa nije bio preoštar jer neki ulagači pad cijena smatraju dobrom prilikom za kupovinu akcija.
U prethodnim sličnim slučajevima, na primjer 1995. godine, S&P 500 indeks blago je porastao, pa se ulagači nadaju da će se sličan scenario ponoviti čim se republikanci i demokrati dogovore o budžetu i povećanju nivoa dozvoljenog zaduživanja države.
Ipak, rast VIX indeksa ‘straha’ Čikaške berze opcija za 7,4 odsto, na 16,6 bodova, pokazuje da ulagači pojačano osiguravaju svoje portfelje od mogućeg daljeg pada cijena akcija.
Prosječan obim trgovanja pokazuje, pak, da se ulagači povlače s tržišta, s obzirom da je posljednjih mjeseci obim uglavnom bio znatno ispod prosjeka.
Na Wall Streetu, NYSE MKT-u i Nasdaqu vlasnika su juče zamijenile 6,33 milijarde akcija, dok prosječan dnevni obim u ovoj godini iznosi 6,3 milijarde.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,77 odsto, na 6.462 bodova, a za toliko je pao i frankfurtski DAX, zaronivši na 8.594 boda. Pariški CAC skliznuo je, pak, 1,03 odsto, na 4.143 boda. Hina