BANJALUKA, BiH i dalje ima spoljni dug koji se mjeri u milijardama maraka.
Tako je taj dug poslije šest mjeseci 2013. godine iznosio 7,1 milijardu KM. Kako bi se dug koliko-toliko umanjio, BiH je izdvojila za pola godine 314,58 miliona KM.
Sve ovo se navodi i u izvještaju o izvršenju budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza u prvih šest mjeseci ove godine. U pomenutom dokumentu se navodi i da je na otplatu glavnice otišlo oko 269,03 miliona KM ili 85,52 odsto, a na otplatu kamate, servisnih i drugih troškova 45,55 miliona KM ili 14,48 odsto.
Kada se gleda gdje je sve sve novac isplaćivan, najviše, odnosno 143,42 miliona KM, isplaćeno je Međunarodnom monetarnom fondu, što čini 45,59 odsto ukupno servisiranog iznosa prema svim kreditorima.
S druge strane Svjetskoj banci isplaćeno je 48,42 miliona KM, odnosno 15,39 odsto, Evropskoj banci za obnovu i razvoj 38,74 miliona KM, Londonskom klubu kreditora 33,87 miliona KM, Evropskoj investicionoj banci 17,96 miliona KM, Pariskom klubu kreditora 15,73 miliona KM.
U izvještaju se navodi i da je za servisiranje spoljnog duga u prvih šest mjeseci ove godine obezbjeđeno ukupno 361,2 miliona KM. Ekonomski analitičari smatraju da se BiH mora okrenuti proizvodnji i svojim vrijednostima kako bi lakše servisirala dugove.
– Sve dok se živi na kredit, to vodi BiH u ekonomsku propast. BiH mora početi da zarađuje svoj novac, a ne da samo uzima kredite – kaže za “Novosti” Aleksa Milojević, ekonomski analitičar.
On dalje kaže da BiH godinama unazad ima problrm sa investicijama, zbog loše politike zajedničkih institucija i to se sve vješto prikriva kreditima.
– Institucijama kao što je MMF nije teško da odobre kredit. Ali teško je taj kredit vraćati. Ukoliko se trend uzimanja kredita nastavi sadašnjim tempom, BiH pada u dužničko ropstvo. Nažalost, novac će vraćati građani a ne političari koji su potpisivali kredite – poručio je Milojević.
Iznosi
Što se tiče iznosa koje su isplatili entiteti, Republika Srpska je vratila 111,53 miliona KM, dok je Federacija BiH isplatila 201,3 miliona KM. Brčko je dodalo 80.000 maraka, dok se na institucije BiH odnosi 1,67 miliona KM. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
I dalje će se vlast zaduživati, da bi održala socijalni mir i time kupila vrijeme do narednih izbora…narod nema više kud, to niko još ne vidi, a svi znaju.