BANJALUKA, Zahtjevi Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske ne idu u smjeru umanjenja radničkih prava u novom zakonu o radu, rekao je generalni sekretar Unije Saša Aćić.
Aćić je naglasio da se novim zakonom o radu želi kvalitetno urediti disciplinski postupak, koji će onemogućiti bilo kakvu zloupotrebu, bilo poslodavca bilo radnika.
“Želimo jasan disciplinski postupak, kojim polovina predmeta neće završavati na sudu, kao što je sada slučaj”, rekao je Aćić nakon okruglog stola održanog u Banjaluci o temi “Kolektivno pregovaranje – kolektivni ugovori”.
Prema Aćićevim riječima, cilj novog zakona o radu je da uredi ugovore o radu, kao i da omogući fleksibilnost na tržištu rada, odnosno fleksibilnije primanje i otpuštanje radnika.
“Imamo pozitivne reakcije ministarstava rada i boračko-invalidske zaštite i finansija po pitanju donošenja novog zakona o radu, čije stupanje na snagu očekujemo 31. decembra”, naveo je Aćić.
On je dodao da je osnovna svrha današnjeg okruglog stola da se poboljša kapacitet poslodavaca u kolektivnom pregovaranju, kako poslodavaca u pojedinačnim kolektivnim ugovorima, tako i kada se pregovara na granskom nivou ili kad je riječ i opštem kolektivnom ugovoru.
Viši specijalista Međunarodne organizacije rada Dragan Radić govorio je o tome kako izgledaju zakoni o radu u nekim zemljama okruženja i u svijetu.
“Zakon o radu obično pokušava obuhvatiti minimalna prava, a socijalni partneri, pa čak i radnici i poslodavci na nivou firme, u skladu s mogućnostima odlučuju koliko se još može dodati na ta osnovna prava”, istakao je Radić.
Okrugli sto organizovali su Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske i Međunarodna organizacija rada. Srna