PEKING, Kineske vlasti uskoro bi mogle da ublaže svoje stroge zakone o korišćenju društvenih mreža i interneta, ali samo u nekim određenim dijelovima zemlje, prenose zapadni mediji.
Kinesko glasilo China Morning Post je izvjestilo da bi Facebook, Twitter i neki ostali veb sajtovi mogli da budu odblokirani i dostupni korisnicima interneta u prostoru slobodne trgovinske zone u Šangaju.
Neimenovani zvaničnik iz kineske vlade je saopštio da se ovaj potez donosi kako bi se stranci u Kini “osjećali kao kod kuće“.
Facebook i Twitter su u Kini nisu dostupni od 2009. godine, nakon građanskih protesta za koje je vlada optužila društvene mreže, a cenzura na internetu u Kini je uobičajena pojava koju vlada sprovodi kako bi spriječila pristup sajtovima za koje procjenjuje da bi mogli da budu neprikladni, politički osjetljivi ili bi mogli da utiču na život u zemlji.
Prema posljednjim podacima u Kini postoji blizu 600 miliona korisnika interneta i 460 miliona korisnika mobilnog interneta, a u akciji “relaksiranja” upotrebe interneta bi trebalo da budu odblokirani Facebook, Twitter i New York Times u zoni trgovinskog centra u Šangaju do kraja ovog mjeseca.
China Morning Post je citirao saopštenje jednog zvaničnka u kome je navedeno da bi ove mjere trebalo da pomognu strancima da se osjećaju kao kod kuće, kao i da bi one mogle da imaju i neke dodatne posljedice.
“Ukoliko mogu da idu na Facebook ili da čitaju New York Times u toj specijalnoj zoni, oni se svakako mogu zapitati zbog čega se ta zona razlikuje od ostalih dijelova Kine u kojima to nije moguće“.
Dok ovaj potez kineskih vlasti neki smatraju definitivnim početkom rušenja “Vellikog informatičkog zaštitnog kineskog zida”, neki i nisu baš impresonirani, kao što su neke velike američke informatičke kompanije.
Kineska vlada je međutim već raspisala konkurs na koji stižu ponude stranih kompanija za pružanje internet usluga u za to predviđenoj zoni u Šangaju i očekuje da u vrlo kratkom roku izabere najboljeg ponuđača, prenose agencije.