BANJALUKA, Zahvaljujući podsticajnim mjerama Vlade Republike Srpske, tekstilna industrija bilježi konstantan rast izvoza, čija je vrijednost samo u prošloj godini bila 396.232.000 KM, izjavio je Srni ministar industrije, energetike i rudarstva Srpske Željko Kovačević.
“Budućnost tekstilne industrije je ulaganje u modernizaciju opreme, usavršavanje proizvodnje i školovanje kvalitetne radne snage”, naglasio je Kovačević.
On je dodao da postoje realne osnove za privlačenje stranih i domaćih investicija, jer je industrija tekstila, kože i obuće Srpske konkurentnija zbog jeftinije radne snage u odnosu na zemlje u okruženju i Federaciji BiH.
“Za budućnost tekstilne industrije značajan je i Projekat razvoja industrije Republike Srpske, koji provodi Vlada i privredno društvo `Nikola Tesla”. Na osnovu ovog projekta pokrenuta je proizvodnja u pogonima u Bileći i Trebinju”, rekao je Kovačević.
Kovačević je napomenuo da je u 2013. godini planirano 20 miliona KM za podsticaj razvoju privrede, od čega se dio odnosi na privredne subjekte iz oblasti tekstilne industrije.
On je dodao da je industrija tekstila, kože i obuće značajna za Republiku Srpsku sa aspekta vrijednosti ostvarenog izvoza i zapošljavanja velikog broja radnika, a posebno radnika sa nižom stručnom spremom i ženske populacije.
“Ova industrija trenutno zapošljava oko 9.000 radnika, od kojih oko 80 odsto čine žene”, naveo je resorni ministar.
Kovačević je podsjetio da je na ime subvencija za tekstil u 2009. i 2010. godini dodijeljeno 8.229.150 KM, a na ime subvencija za izvoz, od 2006. do 2012. godine, 11.478.034 KM za privredne subjekte iz industrije tekstila, kože i obuće.
Sekretar Udruženja tekstila, kože i obuće pri Privrednoj komori Republike Srpske Aleksandra Mihajlović – Bijelić rekla je Srni da je proizvodnja tekstila u Srpskoj u prvoj polovini ove godine veća za 23,5 odsto nego u istom periodu lani.
Ona je dodala da je u istom periodu proizvodnja odjeće veća za 17,6 odsto, dok je proizvodnja kože i proizvoda od kože povećana za 22,2 odsto.
Broj zaposlenih u oblasti proizvodnje tekstila za sedam mjeseci 2013. godine, u odnosu na isti period 2012. godine, povećan je za 8,5 odsto, dok je u oblasti proizvodnje obuće broj zaposlenih smanjen za 0,3 odsto.
Povećanje broja zaposlenih od 5,5 odsto zabilježeno je i u području proizvodnje kože i proizvoda od kože.
“Sve to ukazuje da ova grana ima perspektivu razvoja, međutim, neophodna su ulaganja, prije svega uvođenje novih tehnologija i modernizacija procesa proizvodnje“, istakla je Mihajlovićeva. (Srna)