BEOGRAD, Direktor Poreske uprave Srbije Ivan Simič izjavio je danas da očekuje da će naplata poreza i doprinosa u 2013. godini biti u skladu sa planom predviđenim rebalansom budžeta, kao što je bila i za prvih osam mjeseci ove godine.
“Poreska uprava očekuje da će ispuniti plan predviđen rebalansom. Može da se desi da ga djelimično i premašimo, jer se krajem godine potrošnja povećava i time može da se poveća i redovna naplata poreza”, rekao je Simič.
Prema podacima Poreske uprave, za prvih osam mjeseci prošle godine, naplaćeno je 791 milijarda dinara, a u istom periodu ove godine 851 milijarda.
Rast naplate poreza i doprinosa od januara do avgusta ove godine u poređenju sa istim periodom lani je 7,6 odsto.
Simič je istakao da je prinudna naplata u avgustu bila veća nego što je bila u julu za oko milijardu dinara, pošto je u julu naplaćeno oko 1,4 milijarde dinara, a u avgustu oko 2,5 milijarde.
“To ne znači da će biti taj trend i dalje, jer što smo mogli izblokirali smo, što smo mogli naplatili smo. Sad će to početi da se smanjuje jer jednostavno preduzeća nemaju više para”.
“Inače, mi u Poreskoj upravi, strahujemo da će zbog onemoćale i devastirane privrede, ukoliko se nešto ne promjeni na bolje, dogodine naplata poreskih prihoda biti cijeđenje vode iz suve drenovine”, naveo je on.
Povodom najava rekonstruisane vlade o izmjenama poreske politike, Simič je istakao da nije bio konsultovan oko toga, i da je sada prioritet Poreske uprave da uspostavi dobru organizaciju rada.
“Moraju da se spreme dobri temelji za budućnost, da se napravi dobra organizacija Poreske uprave i da se ide na elektronsko poslovanje, da se oslobode ljudski resursi, da neće da bude više toliko unošenja podataka već da se radi što više kontrola na terenu”, naveo je on.
Prema riječima Simiča, šta god da vlada preduzima mora da razmišlja šta će da bude kroz nekoliko godina, a ne samo trenutno.
On je naglasio da promjena pojedinih poreskih stopa ne bi puno uticala na rad Poreske uprave, ali da sada, kada su u toku velike promjene u načinu podnošenja prijava, ne bi smjelo da dođe do promjene nekih obrazaca ili sistema.
“Mi prelazimo sa papira na elektronsko poslovanje, i ako se tu bilo šta promijeni, sada kada smo praktično već u završnoj fazi, to bi moglo da sruši taj cijeli sistem i da nas unazadi za još nekoliko godina”, rekao je Simič.
“Mogu te promjene da se spreme tek od 1. januara 2015. godine, ne prije, jer sve drugo što bi se desilo prije, poremetilo bi i moglo bi da dovede u pitanje sve te promjene, koje su veoma bitne za efikasno prikupljanje poreza u kasnijim godinama”, dodao je on.
Simič je rekao da će Poreska uprava i dalje sprovoditi politiku “nulte tolerancije” na poresku nedisciplinu.
“To je jedino pravilno što se može raditi. Ja sam razgovarao sa novim ministrom finansija Lazarom Krstićem. Stvari ostaju u dalje kakve su bile do sada, mi radimo svoj posao i to je sve”, naveo je on.
Što se tiče kontrole izdavanja fiskalnih računa, Simič je istakao da se nastavljaju svakodnevne kontrole i da je primjećeno da pojedini ugostiteljski objekti u večernjim satima i tokom vikenda ne izdaju račune, već papiriće na kojima se uopšte ne vidi ko ih je izdao.
“Ne mogu da shvatim da neko može gostu da izda listić na kome piše šta je pojeo i popio, a ne piše ni ko ga je izdao. Znači, neko ima softer koji im to omogućava”, rekao je on.
Poreska uprava će zbog toga sprovesti kontrole, provjeriće ko je napravio taj softver, kome ga je sve prodao. Taj koji je napravio taj softer učestvuje u poreskoj utaji i zbog toga će biti pokrenuti svi potrebni postupci, najavio je Simič. Tanjug