SARAJEVO, Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH smatra da pregovorima sa Hrvatskom status Graničnog prelaza Šamac, ali i drugih prelaza treba podići na viši nivo, u skladu sa zahtjevima lokalnih zajednica i nekih privrednih subjekata.
Iako nema direktne nadležnosti kada je riječ o graničnim prelazima, ovo ministarstvo zainteresovano je za traženje mogućnosti olakšavanja kretanja robe i ljudi preko graničnih prelaza.
Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH je sa Ministarstvom inostranih poslova, Ministarstvom bezbjednosti i Ministarstvom saobraćaja i komunikacija BiH, nedavno pokrenulo inicijativu za pokretanje postupka izmjene i dopune Ugovora između BiH i Hrvatske o graničnim prelazima.
Ova inicijativa prihvaćena je na sjednici Savjeta ministara BiH i niz institucija zadužen je da bi bi bile pokrenute određene aktivnosti o ovom pitanju.
Ključni nosilac aktivnosti je Komisija za integrisano upravljanje granicom BiH, ali je u cijelom procesu vrlo važno mišljenje hrvatske strane, rekli su u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Preduzeće “Slobodna zona”, koje održava Granični prelaz Šamac, najavilo je mirne proteste, jer je Ugovorom o graničnim prelazima između BiH i Hrvatske promet robe preko ovog prelaza smanjen nakon ulaska Hrvatske u EU, što je uticalo na zatvaranje određenog broja preduzeća koja su u direktnoj vezi sa njegovim radom i održavanjem.
Savjet ministara BiH je, na osnovu zajedničke inicijative potpisane 29. jula, zadužio Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ministarstvo saobraćaja i komunikacija, Ministarstvo inostranih poslova i Ministarstvo bezbjednosti BiH, kao nadležna tijela za analizu mogućnosti, odnosno načina i postupka prekategorizacije graničnih prelaza, da izađu sa konkretnim prijedlogom mjera, kada je riječ o izmjenama Ugovora o graničnim prelazima. Srna