RIM, Trećina hrane u svijetu se baca, što godišnje košta globalnu ekonomiju 570 milijardi evra, saopštila je danas Agencija UN za hranu i poljoprivredu /FAO/.
Agencija navodi da se svake godine baci oko 1,3 milijardi tona hrane, a najviše u azijskom regionu, uključujući Kinu.
Direktor FAO Hoze Gracijano da Silva rekao je na konferenciji za novinare da se godišnje baci hrana u vrijednosti društvenog proizvoda Švajcarske, prenio je AFP.
“Jednostavno, ne možemo dozvoliti da trećina hrane koju proizvedemo ode u smeće ili da bude izgubljena zbog neodgovarajućih navika, kada u svijetu svakog dana ostane gladno 870 miliona ljudi”, rekao je Da Silva.
Akim Stajner, šef Programa UN za prirodnu sredinu, rekao je da je ovo “zapanjujuć fenomen”.
“Ovo je veliki poziv na buđenje. Možda nismo ni uočili mnoge indirektne uticaje propadanja hrane, a taj trošak pašće na leđa naše djece i unuka”, rekao je Stajner na zajedničkoj konferenciji za novinare.
On je dodao da će se svjetsko stanovništvo uvećati za još dvije milijarde ljudi za manje od 37 godina i postavio pitanje kako će se čovječanstvo tada prehranjivati.
Stajner je dodao da eliminacija bacanja hrane ima “ogroman potencijal” za suzbijanje gladi i pozvao građane da preduzmu individualne akcije u vezi sa ovim pitanjem.