BEOGRAD, Učešće spoljnog duga Srbije u bruto domaćem proizvodu smanjeno je u drugom kvartalu 2013. godine za 4,6 procentnih poena, a javnog duga za 1,9 procentnih poena.
U analizi objavljenoj na sajtu centralne banke (www.nbs.rs) navodi se da je na kraju juna spoljni dug Srbije smanjen na 83,1 odsto BDP, a učešće javnog duga na 60,6 odsto.
Precizira se da je, spoljni dug Srbije u drugom tromjesečju ove godine smanjen za 650,9 miliona evra i na kraju juna je iznosio 26,1 milijardu evra.
To je, navodi se, rezultat je prije svega razduživanja države po osnovu prijevremene otplate polovine duga Londonskom klubu povjerilaca, daljeg razduživanja banaka, a u izvjesnoj mjeri i razduživanja preduzeća.
Prijevremena otplata duga države, ističe se, glavni je razlog što je i javni dug Srbije u drugom tromjesečju, za razliku od prethodnih kvartala, smanjen za 485,0 miliona evra, na 18,9 milijardi evra.
Navodi se da su zbog smanjenja spoljnog i javnog duga u drugom tromjesečju, kao i povećanja procijenjenog BDP-a u četiri posljednja tromjesečja, smanjena učešća spoljnog i javnog duga u BDP-u.
Napominje se da su poboljšani i ostali indikatori održivosti, što, kako se ističe, ukazuje da se Srbija udaljava od rizične granice solventnosti i likvidnosti.
Posebno su, kako navodi NBS, poboljšani indikatori koji posmatraju stanje i otplatu duga u odnosu na izvoz robe i usluga, zahvaljujući znatnom povećanju izvoza.
Dodaje se da je, međutim, obim sredstava potrebnih za finansiranje budžetskog deficita i dospjelih kreditnih obaveza i dalje visok.
“Stoga samo dosljedno sprovođenje mjera strukturnog prilagođavanja može trajno održati tendenciju smanjenja javnog duga i eksterne neravnoteže. To bi znatno umanjilo rizike, a sa oporavkom bankarskog sistema na globalnom nivou otvorio bi se prostor za zaduživanje privatnog sektora u inostranstvu po povoljnijim uslovima”, ocijenila je NBS.
Na taj način bi se, kako se ističe, povećala raspoloživost eksternih izvora za finansiranje investicija u fiksne fondove, kao i njihov pozitivan uticaj na privredni rast. Beta