BANJALUKA, Iako je proizvodnja gljiva izuzetno isplativ posao, a tržište više nego zainteresovano, proizvođača u Republici Srpskoj nema dovoljno, a ni potrošnja nije na zavidnom nivou.
Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Banjaluci Miodrag Hrgić ističe da je u Republici Srpskoj trenutno najveća proizvodnja gljiva u kontrolisanim uslovima u Obodovcu i u Podnovlju, gdje se uglavnom gaje šampinjoni i bukovača.
“Prema dosadašnjim iskustvima proizvođača, ova proizvodnja je veoma isplativa. Osnovni problem s kojim se suočavaju jeste nabavka ulaznih sirovina, komposta, ali i sredstava za zaštitu“, rekao je Hrgić.
On napominje da je tržište Republike Srpske dovoljno za domaće proizvođače, potrošnja je velika, ali ne kao prije rata – kada je dnevno u BiH distribuisano od tri do pet tona gljiva.
“Sada je slika nešto lošija zbog toga što su gljive skupe, ali proizvođači se ne žale“, tvrdi Hrgić.
On navodi da je profitabilno i sakupljanje šumskih i livadskih gljiva – kao što su vrganj, lisičarka i rujnica, jer je otkupljivača mnogo na području cijele Srpske.
Sekretar Asocijacije gljivara Republike Srpske Sanja Stupar napominje da proizvodnja, sakupljanje i konzumacija gljiva kod nas još nije na zavidnom novou, pogotovo u odnosu na evropske zemlje.
“Opšte je mišljenje da se gljive malo koriste u ishrani iako su one mnogo zdravije i hranljivije nego meso, imaju isti proteinski sastav, ali nula odsto masnoće. Osim toga, gljive su pune minerala i vitamina, čega u mesu nema“, tvrdi Stuparova.
Iako se kod nas, ističe Stuparova, najviše koriste šampinjoni i bukovače, na tržište se sve više probija gljiva šitaka, koja ima izuzetna ljekovita svojstva.
“Uzgoj ove vrste gljiva je teži, kod nas je malo proizvođača, pa je cijena nešto veća. Narod bi se više zainteresovao za tu gljivu kad bi znao njena ljekovita svojsta, kao što su podizanje imuniteta i snižavanje šećera u krvi na potpuno prirodan način“, pojašnjava Stupareva.
Asocijacija gljivara, u saradnji sa Poljoprivrednim fakultetom u Banjaluci, svake godine organizuje izložbu gljiva, gdje posjetiocima pokažu više od 300 vrsta gljiva, od kojih samo 20 odsto nije jestivo. Srna