BANJALUKA, Na području Republike Srpske ove jeseni moglo bi biti zasijano više od hiljadu hektara uljane repice, što bi predstavljalo značajno povećanje u odnosu na prethodnu sjetvu kad je pod ovom kulturom bilo 600 hektara, rekao je šef Zavoda za industrijsko bilje Poljoprivrednog instituta Miloš Nožinić.
Nožinić je prije početka okruglog stola “Kako povećati proizvodnju uljane repice u 2014. godini” u Banjaluci, istakao da se Republika Srpska i BiH nalaze na samom evropskom dnu po površinama pod uljanom repicom.
“Sadašnje zasijane površine u Srpskoj i BiH, u odnosu na one prije rata, manje su i deset puta”, tvrdi Nožinić.
Prema njegovim riječima, za razliku od površina, prinosi su iz godine u godinu sve bolji, zahvaljujući novim hibridima uljane repice, pa prinosi dostižu četiri tone po hektaru kod najboljih proizvođača.
Problema u organizaciji proizvodnje uljane repice, dodaje Nožinić, ima mnogo.
“Među najvažnijima je podsticajna politika koja još nije jasna. Naime, uvedeni su podsticaji po kilogramu u iznosu do 15 odsto od tržišne cijene po kojoj se repica prodaje, ali nije jasno razgraničeno šta znači to `do 15 odsto`”, naveo je Nožinić.
Sa novim hibridima, tvrdi Nožinić, postižu se visoki prinosi zrna, ali domaći proizvođači nisu u poziciji da dođu do novih hibrida.
“Neophodno je mnogo više raditi na edukaciji proizvođača, jer trenutno imamo mnogo više lošijih nego dobrih proizvođača”, rekao je Nožinić.
Direktor Poljoprivrednog instituta Republike Srpske Vojislav Trkulja rekao je da Srpska ima izuzetno povoljne uslove za proizvodnju uljane repice, a jedna od najvažnijih komparativnih prednosti je što je u distriktu Brčko Fabrika “Bimal”, koja je spremna da otkupi cjelokupnu proizvodnju.
“Na našim oranicima može da se ostvari izuzetno visok prinos. Cilj ovog okruglog stola je da sa poljoprivrednicima, nadležnim institucijama i strukom, maksimalno povećamo površine pod uljanom repicom”, istakao je Trkulja.
Poljoprivredni proizvođač iz Rogolja kod Gradiške Savo Vasiljević uljanu repicu gaji već pet godina.
“Svih ranijih godina bio sam izuzetno zadovoljan kako prinosom tako i otkupnom cijenom. Ove godine rod je slabiji zbog suše. Prve godine sam zasijao nekoliko hektara, prošle 40 hektara, a ove jeseni planiram nekoliko hektara više”, naglasio je Vasiljević.
Organizator okruglog stola je Poljoprivredni institut Republike Srpske. Srna