NJUJORK, U fokusu ulagača na Wall Streetu biće ove sedmice makroekonomski podaci, posebno oni o zaposlenosti, koji će pokazati je li američka ekonomija dovoljno snažna da bi Fed mogao smanjiti podsticajne monetarne mjere.
Dow Jones indeks pao je prošle sedmice 1,3 odsto, na 14.810 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 1,8 odsto, na 1.632 boda, a Nasdaq indeks 1,9 odsto, na 3.589 bodova.
Pad cijena akcija posljedica je zabrinutosti ulagača zbog mogućeg napada američkih snaga na Siriju jer, kako poručuju američki državni zvaničnici, sirijsku vladu treba kazniti zbog upotrebe hemijskog oružja.
Ulagači su već ionako duže vrijeme na oprezu jer bi čelnici američke centralne banke na svojoj sjednici u septembru mogli smanjiti podsticajne monetarne programe kupovine državnih i hipotekarnih obveznica, vrijedne 85 milijardi dolara mjesečno.
Ti programi štampanja svježeg, jeftinog novca već dugo podstiču rast cijena akcija, pa se ulagači plaše da će cijene pasti, ako Fed smanji podsticaje prije nego što se ekonomija nađe čvrsto na putu oporavka.
Zbog toga je u cijelom avgustu S&P 500 indeks pao 3,1 odsto, što je njegov najveći mjesečni gubitak još od maja 2012. godine.
A niz makroekonomskih podataka, koji se očekuju ove sedmice, pokazaće u kakvoj je formi američka ekonomija. S najvećim se nestrpljenjem očekuje izvještaj o zaposlenosti, koji će biti objavljen u petak.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u avgustu u SAD-u broj zaposlenih porastao za 180.000, više od 162.000 u julu, dok bi stopa nezaposlenosti mogla ostati nepromijenjena na 7,4 odsto, najnižem nivou u četiri godine.
„Podaci koji će biti objavljeni ove sedmice biće odlučujući za Fedovu odluku“, kaže Mike O'Rourke, strateg u kompaniji JonesTrading.
Bolji podaci nego što se očekuje podržali bi očekivanja da će Fed već na sjednici 17. i 18. septembra smanjiti podsticajne programe, dok bi slabi podaci djelovali suprotno.
„Iz perspektive realne ekonomije, programi kupovine obveznica nisu puno uticali. Iz perspektive finansijskih tržišta, imali su, pak, ključan uticaj. A ako zaista ne utiču na realnu ekonomiju, osim što podstiču cijene finansijske imovine, Fed nema razloga i dalje povećavati rizik od rasta bilansa“, kaže O'Rourke.
Zbog toga, kao i zbog sirijske krize, ove se sedmice očekuje vrlo oprezno trgovanje i nizak obim trgovanja. Tim više jer se u ponedjeljak u SAD-u zbog praznika ne radi. Hina