MOSKVA, Uoči septembarskog samita Grupe 20 najrazvijenijih zemalja svijeta (G20), koji počinje 5. septembra, u Sankt Peterburgu će 3. i 4. septembra biti održan međunarodni kontra-samit, sa ciljem da bude alternativa i da kreira nove principe ekonomske i socijalne politike koji nisu zasnovani na Vašingtonskom koncenzusu.
Kontra-samit, u organizaciji međunarodne inicijative Postglobalizacija, okupiće svjetski priznate stručnjake, političare, ekonomiste i socijalne eksperte iz Evrope, Azije, Afrike, Sjeverne i Južne Amerike, saopštila je pres služba organizatora. U okviru tog skupa biće održane diskusije, seminari i javna predavanja.
Kontra-samiti imaju sopstvenu tradiciju i održavaju se kao odgovor na elitne samite G20 i G8, pružajući alternativni pogled na mnoga pitanja važna za društvo. U svjetlu trenutne globalne ekonomske krize, kontra-samit u Sankt Peterburgu veoma je važan, jer će na njemu biti iznijeti prijedlozi za rješenje problema povezanih sa krizom hegemonije SAD, slobodnom trgovinom i Svjetskom trgovinskom organizacijom (STO).
Od 1980-ih, neoliberalna tržišno orijentisana politika primjenjuje se u svijetu, a njen pravac kretanja velikim dijelom određuju G20 i G8. Međutim, izbijanje krize 2008. ukazalo je na istorijske limite neoliberalizma: globalni kapitalizam izgubio je efikasnost.
Pred ljudima je zadatak formiranja nove ekonomske politike, a kontra-samit pokrenut je kao vid pomoći društvu pri donošenju odluka i nema za cilj kritikovanje neoliberalizma, već pokretanje radikalnih promjena.
Kontra-samit ima za cilj kreiranje alternativne strategije koja bi se oslanjala na novu realnost u multipolarnoj svjetskoj ekonomiji, oslobođenoj američke hegemonije i dominacije transnacionalnih korporacija.
Važnost datih tema za Rusiju još je očiglednija nakon pristupa te zemlje STO, budući da se javlja pitanje da li ruska privreda treba da se razvija u skladu sa preporukama zapadnih trgovinskih i finansijskih institucija, ili da se fokusira na sopstvene prioritete.
Na dnevnom redu kontra-samita naći će se problemi na finansijskim tržištima, politika Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke, globalna ekonomska kriza, dužnički problemi i budžetska štednja.
Inicijativa Postglobalizacija osnovana je 30. aprila ove godine u Moskvi, uz učešće Instituta za globalizaciju i socijalna kretanja (IGSO), Transnacionalnog instituta (TNI), organizacije Focus on the Global South, Attac France i drugih međunarodnih instituta.
Stručnjaci koji učestvuju u inicijativi uvjereni su da je 2008. počela nova era i da je kriza označila kraj finansijske globalizacije, koja je trajala od 1982. do 2008. i utrla put za razvoj zasnovan na ekonomskim i socio-političkim principima. Tanjug