SARAJEVO, Savjet ministara BiH danas je većinom glasova utvrdio Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o trošarinama u BiH kojim se mijenja način obračuna trošarine na pivo.
Iz Savjeta ministara BiH saopšteno je da razlozi za pokretanje postupka za donošenje ovog zakona proističu iz potrebe preduzimanja mjera koje će stvoriti povoljnije uslove za poslovanje privednih subjekata iz pivarske industrije, a posebno konkurentnosti.
Prema predloženom zakonu, pivare čija je prosječna proizvodnja u prethodne tri godine manja od 400.000 hektolitara zadržale bi trošarinu od 0,20 KM po litru, a za pivare koje proizvode više od 400.000 hektolitara godišnje obračunavana bi trošarina od 0,25 KM po litru.
Pravo na smanjenu trošarinu može ostvariti i uvoznik pod uslovom da ima dokaz da je pivo nabavio od proizvođača čija je prosječna proizvodnja u prethodne tri godine manja od 400.000 hektolitara.
Pivarska industrija u BiH predstavlja jednu od značajnih oblasti privređivanja, zapošljava oko 1.200 radnika i ostvaruje prihod od oko 110 miliona KM.
Trenutne pivare u BiH raspolažu kapacitetima proizvodnje od 2,7 miliona hektolitara godišnje i taj kapacitet se koristi sa oko 30 odsto.
Ukoliko u dogledno vrijeme ne budu preduzeti određeni koraci u jačanju tržišne pozicije pivara, postoji ozbiljna prijetnja njihovom opstanku.
Savjet ministara BiH razmotrio je i usvojio Polugodišnji izvještaj o napretku – praćenje provođenja Revidiranog Akcionog plana 1 /RAP1/ Strategije reforme javne uprave u BiH za period januar – juni 2013. godine.
Iz Savjeta ministara BiH saopšteno je da je za dosadašnju realizaciju /s rokom u 2011., 2012. i prvoj polovini 2013. godine/, prema RAP1, planirano 56 do 58 jednokratnih ciljeva, zavisno od upravnog nivoa, a u potpunosti je realizovano 21 odsto, djelimično 34 odsto, dok realizacija 20 odsto ovih ciljeva nije počela, a 25 odsto je u početnoj fazi realizacije.
Zadužene su odgovorne institucije na nivou BiH da izvrše nerealizovane obaveze iz 2011. i 2012. godine, te da kod izrade programa rada za 2014. godinu unesu obaveze iz Revidiranog akcionog plana 1 Strategije reforme javne uprave.
Preporučeno je vladama Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko Distrikta BiH da izvrše nerealizovane obaveze iz 2011. i 2012. godine, te da o realizaciji ovih obaveza dostave podatke Kancelariji koordinatora za reformu javne uprave najkasnije do idućeg izvještajnog perioda.
Savjet ministara BiH utvrdio je Prijedlog osnova za vođenje pregovora radi zaključivanja Dodatnog protokola 3 Sporazuma o izmjeni i pristupanju sporazuma CEFTA, s ciljem dalje liberalizacije trgovine poljoprivrednim proizvodima između BiH i Albanije.
Prosječni izdaci plaćeni po osnovi carine na izvoz poljoprivrednih proizvoda iz BiH u Albaniju u periodu 2010. – 2012. godine iznose oko dva miliona KM godišnje, dok je ukupni prosječni priliv u budžet BiH od carina na uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Albanije u BiH u istom periodu tek oko 50.000 KM godišnje.
Najveću korist od liberalizacije trgovine poljoprivrednih proizvoda sa Albanijom imali bi proizvođači/izvoznici šećera iz BiH, koji imaju udio od više od 90 odsto u izdacima na izvoz poljoprivrednih proizvoda u Albaniju.
Istovremeno, budžet BiH bio bi oštećen za veoma mali iznos, s obzirom na to da Albanija u BiH izvozi veoma malu količinu robe koja je trenutno na carinskom režimu.
Utvrđen je i Prijedlog sporazuma između Savjeta ministara BiH i OEBS-a u oblasti odbrane i bezbjednosti.
Predmet sporazuma je definisanje okvira za tehničku saradnju u okviru odbrambene i bezbjednosne politike i promocije uslova skladištenja konvencionalnog naoružanja i municije, kao i ostalih područja saradnje o kojoj se strane sporazumiju. Srna