PEKING, Kineska vlada tvrdi da dužnička kriza u toj zemlji ne postoji, ali “Fajnešel tajms” piše da Kina ima opšti dug od približno 200 odsto vrijednosti bruto domaćeg proizvoda /BDP/.
Prema ovom izvoru, kineski dug “narastao” je na 16,3 biliona dolara, što je približno dva i po puta više od vrijednosti godišnjeg BDP-a te zemlje.
U razvijenim zapadnim zemljama kao kritična granica za državni dug uzima se nivo dugova veći od 80 odsto vrijednosti ostvarenog BDP.
Među zemaljama koje su se, nakon početka globalne kreditne krize, našle u grupi sa nedozvoljeno visokim nivoom duga bile su SAD, s dugom većim od sto odsto BDP, zatim Italija, Grčka, Japan, Velika Britanija …
Kineski dug je, prema podacima Centralne banke Kine, uvećan od vremena kada je prije pet godina izbila globalna finansijska kriza za 70 odsto, sa izgledima da i dalje raste.
Kina je, prema navodima lista, tokom protekle tri decenije imala spektakularan ekonomski rast od prosječnih 10,5 odsto godišnje i u najvećem dijelu tog perioda nije previše zavisila od kredita.
Situacija se, međutim, naglo izmijenila od polovine protekle decenije, a naročito nakon pojave finansijske krize, pa sada ekonomsko blagostanje i napredak u mnogim velikim kineskim gradovima i regijama najviše zavisi od novih zaduživanja.
“Fajnenšel tajms” ocjenjuje da kineska vlada sada ima dva izbora:
Ukoliko se odluči da osigura finansijsku stabilnost zemlje – mora se odreći daljeg rasta dugova i snažnog kreditiranja građana i ekonomskog sektora, što bi ozbiljno “zakočilo” privredni rast i napravilo štetu globalnoj ekonomiji.
Drugi scenario je još opasniji i predviđa stanje u kome vlada ne kontroliše situaciju, “dužnički balon” brzo i pretjerano raste, a u zemlji zbog toga počinje ozbiljna ekonomska kriza.