LJUBLJANA, Ideja slovenačke premijerke Alenke Bratušek o angažovanju stranih menadžera da upravljaju imovinom koja je u većinskom vlasništvu države – nema podršku u okviru njene koalicije, a protive joj se i stručnjaci.
“Nijedna ozbiljna država ne bi dala spoljnom izvođaču da upravlja njenom cjelokupnom državnom imovinom, to je slično potpunoj privatizaciji i predstavljalo bi kapitulaciju”, izjavio je za slovenačko Delo stručnjak za korporativno pravo Gorazd Podbevšek, a prenose agencije.
Bratušek je ideju o tome da se za upravljanje državnom imovinom putem konkursa angažuje strana kompanija iznijela kao jednu od mogućnosti da se spriječi da na izbor kadrova u državnim preduzećima odlučuje politika putem stranačkih kvota u nadzornim odborima.
Komentarišući ostavku člana svog kabineta Gašpara Mišiča koji se kandidovao za mjesto direktora Luke Koper, Bratušek je prošle nedjelje rekla da joj se čini kako bi angažovanje stranih stručnjaka, koji bi upravljali državnom imovinom bio najbolji način da se spriječi političko kadrovanje. Alternativno rješenje ona vidi u privatizaciji državne imovine, odnosno njenoj prodaji.
Podbevšek tvrdi da bi Slovenija prepuštanjem strancima da vode državna preduzeća priznala da ne umije sama da upravlja svojom imovinom po standardima OECD-a, koji zabranjuju mješanje vlade u tekuću poslovnu politiku preduzeća u kojima je vlasnik država, i zahtijevaju jasno postavljanje granice između njene regulatorne i vlasničke uloge.
U Njemačkoj i skandinavskim zemljama, portfeljom državne imovine upravljaju jedinice u okviru državne uprave, ali djeluju stručno i nezavisno, dok u Sloveniji predstavnici stranaka javno govore o kvotama, o tome koliko im mjesta pripada u nadzornim odborima, rekao je Podbevšek.
Predsjednik Socijalnih demokrata (SD) Igor Lukšič izjavio je da je za njegovu stranku potpuno neprihvatljivo da imovinom koju su stvarali Slovenci upravljaju stranci, a njegova stranka se protivi i mogućnosti potpune privatizacije, odnosno prodaje imovine u vlasništvu države. Tanjug