BEOGRAD, Kandidat za ministra finansija Srbije Lazar Krstić diplomirao je na uglednom američkom univerzitetu Jejl, trećem najstarijem univerzitetu u SAD.
Mediji su pisali da je dok je studirao na Jejlu, nudio da volontira u vladi Srbije, ali da iz Beograda nije dobio nikakav odgovor.
Govorio je da bi “prije u Srbiji radio za 6. 000 evra nego u Americi za 60. 000”, a lider SNS Aleksandar Vučić je, predlažući ga za ministra finansija, rekao da je uvjeren da Krstić neće u Srbiji zaraditi 11,5 miliona evra, kao jedan od njegovih prethodnika, Božidar Đelić.
“Kada vam vam kažu da je i Đelić bio kao što sada pišu o Lazaru Krstiću, a ja vam kažem da nije bio mnogo bogat kada je došao a sada je mnogo bogat kada odlazi. Lazar Krstić pristojno živi, on je u Mekinziju imao dobru platu i neće ovdje zaraditi 11.000 miliona, to mu neće niko dozvoliti”, rekao je Vučić.
Krstić je u prvim obraćanjima javnosti najavio štednju i nužne nepopularne mjere, i posebno je naglasio poresku disciplinu.
Krstić (29) je rođen u Nišu, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju “Bora Stanković” i to kao đak generacije, da bi poslije toga bio primljen je na prestižni americki univerzitet Jejl, gdje je dobio stipendiju za školovanje koje je godišnje koštalo 42.500 dolara.
Još kao srednjoškolac bio je polaznik naučne stanice “Petnica”, gdje je i doznao kako bi mogao da konkuriše na strane fakultete. Konkurisao je na više njih, da bi na kraju bio primljen na Jejl.
Diplomirao je 2007. na matematici, etici, ekonomiji i politici kao jedan od najboljih studenata, a mediji su pisali da je među 5.000 kolega bio proglašen za najperspektivnijeg.
Ubrzo potom počeo je da radi u firmi “Mekinzi” u Njujorku, kao finansijski ekspert.
Na Jejlu je bio jedan od osnivača Društva evropskih studenata, a kako su naglašavali bio je primljen i u bratstvo “Delta Kapa Epsilon”, čiji članovi su svojevremeno bili i američki predsjednici – sin i otac Džordž Buš. Pored njih, tu su se školovali i Džerald Ford i Bil Klinton. Član je “Mense”. B92, Tanjug