SARAJEVO, Otvaranje postupka likvidacije Postbank BH Poštanska banka d. d. Sarajevo rezultat je ne samo zahtjeva sadašnjeg većinskog vlasnika Banke, na što on ima puno zakonsko pravo i zakonom propisane obveze, već i zaštite štediša i deponenata Banke – saopšteno je iz Agencije za bankarstvo Federacije BiH /FBiH/.
Iz Agencije ističu da je nedopustiv pokušaj pojedinaca, zaposlenih i članova sindikalne organizacije Banke “da se izvršnim nalozima suda naplate prije zakonom propisanog reda prioriteta i na štetu štediša i deponenata koji su sa povjerenjem u Banku i njene zaposlene uložili svoj novac, a u konačnom to bi finansijski pretrpjeli i svi dioničari Banke”.
“Prije svega, naglašavamo da je Banka u privatnom vlasništvu, i to pretežno u stranom vlasništvu. Ovo ističemo zbog toga što se u nepotpisanom saopštenju sindikata ili dijela sindikata kao i manjinskih vlasnika pokušava inscenirati da Agencija radi protiv svega što u svom imenu nosi naziv BiH.
Još najmanje pet banaka nosi u svom imenu naziv – BiH, a Agencija nije uvela privremenu upravu niti pokrenula proces njihove likvidacije“ – navode iz Agencije.
U saopštenju se podsjeća da je u Banku dva puta uvedena privremena uprava – 2003. i 2010. godine – i to prvi put zbog neispunjavanja zakonskog zahtjeva za kapitalom i na zahtjev tadašnjeg većinskog vlasnika, odnosno po osnovu zaključka Vlade Federacije BiH i odluke Ministarstva finansija federacije.
“Prema tome, nije tačno da je u uspješnu Banku uvedena privremena uprava 2003. godine, nego u Banku koja nije ispunjavala osnovne minimalne zakonske uslove za obavljanje bankarskih poslova i na zahtjev njenog tadašnjeg vlasnika“ – naglašavaju u Agenciji.
Drugi put je privremena uprava uvedena zbog neispunjavanja zakonskih uslova za kapitalom, jer ga je banka zbog poslovanja s gubitkom svela ispod zakonskog minimuma, kao i zbog krize rukovođenja pošto je cijela uprava podnijela ostavku.
Agencija u svojim kontrolama uočavala i konstatovala probleme u poslovanju Banke i nalagali njihovo otklanjanje, a posebno potrebe za dodatnim kapitalom, ali Banka te naloge nije izvršavala.
Što se tiče kreditne i svih drugih politika, a posebno upravljanja i rukovođenja, to je zadatak i odgovornost vlasnika, nadzornog odbora, rukovodstva i zaposlenih u Banci.
Agencija nema tu misiju, niti smije da rukovodi bankom /u suprotnom bi onda morala da rukovodi sa svih 18 banaka u Federaciji BiH/, nego nadzire poslovanje i nalaže otklanjanje utvrđenih nezakonitosti i nepravilnosti u poslovanju, te ih sankcioniše u skladu sa zakonom.
Kada je riječ o prevelikom broju zaposlenih, a kasnije gubljenja 85 radnih mjesta, osim toga što je zapošljavanje odgovornost rukovodstva, veći dio radnika Banke je putem suda izdejstvovao enormne isplate razlika plata po kolektivnom ugovoru.
To je urađeno bez ostvarenih poslovnih rezultata /prije uvođenja privremene uprave/, oko pet miliona KM /što će da poraste kada se uključe preostali radnici/ koji će biti isplaćeni direktno na štetu dioničara Banke, a potom bi bili ugroženi depoziti štediša i preduzeća.
“Ti radnici Banke su ne samo Banci nego i sami sebi sjekli granu na kojoj sjede, a ne Agencija“ – ističu u Agenciji.
Vezano za zahtjev potencijalnog investitora, FAM fonda, za sticanje značajnog glasačkog prava /vlasništva/ preko 66,7 odsto, koji je bio ne najbolji nego jedini ponuđač na posljednji javni poziv za dokapitalizaciju Banke, u Agenciji ističu da on nije ispunio elementarne uslove da dobije saglasnost za većinskog vlasnika Banke.
Sindikat Pošta i Telekoma u Federaciji BiH uputio je otvoreno pismo izvršnoj i zakonodavnoj vlasti i Agenciji u kojem se navodi da je bilo namjernih propusta kako bi ova banka gubila kapital. Oni ističu da se to radilo dodjeljivanjem nezakonitih kredita teških i više od tri miliona KM, kao u slučaju 30 hrvatskih državljana.
Sve je to dodatno osiromašilo Banku što je, između ostalog, dovelo do privremene uprave, a sada i likvidacije. Najavljene su i krivične prijave i tužbe. Srna