BANJALUKA, Pomoćnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović izjavio je povodom primjedbe u revizorskom izvještaju u vezi sa izgradnjom četiri stambene jedinice u Milićima i Srebrenici 2000. i 2004. godine da je riječ o čisto formalnim propustima, a ne o pokušajima utaje.
Govoreći o revizorskom izvještaju u kojem se navodi da se broj građevinskih objekata prema popisu stambenih jedinica razlikuje od broja građevinskih objekata prema knjigovodstvenoj evidenciji resornog ministarstva, Milunović je rekao da su ove stambene jedinice date na korištenje kategorijama koje su na to imale pravo.
On je podsjetio da su u opštini Milići 2000. godine izgrađene dvije tipske kuće za porodice poginulih boraca – Jovanku Brežančić i Milanu Dukić, te pojasnio da se ovi objekti vode u popisu građevinskih objekata, ali da rješenja o korištenju stambenih jedinica nisu urađena.
“U to vrijeme odluku o dodijeli stana je donosila prvostepena opštinska komisija. Ministarstvo će utvrditi razloge i otkloniti ove nedostatke po nalogu revizije”, istakao je Milunović na današnjoj konferenciji za novinare u Banjaluci.
Prema njegovim riječima, u opštini Srebrenica 2004. godine izgrađene su dvije tipske kuće za porodice poginulih boraca – Jovanku Janković i Stanku Stevanović, koje se vode u popisu građevinskih objekata, ali su rješenja o korištenju stambenih jedinica izdata 2011. godine i nisu evidentirana u poslovnim knjigama Ministarstva.
Govoreći o optužbama potpredsjednika PDP-a Dragiše Delića na rad resornog ministarstva u vezi sa revizorskim izvještajem za 2012. godinu, Milunović je rekao da je Delić iznio dezinformacije da je Ministarstvo za 20 manifestacija obilježavanja značajnih istorijskih događaja utrošilo 170.000 KM.
“Ministarstvo je u 2012. godini, osim obilježavanja 20 istorijskih događaja, finansiralo jedan događaj regionalnog i 10 lokalnog značaja, sahranu generala Novice Simića, kupovinu vijenaca, štampanje kalendara, pozivnica, video snimanja i nabavku zastava”, naveo je Milunović.
On je rekao da trenutno na vojničkom groblju na Sokocu nema oštećenih spomenika, dok će sanacija onih koji su predviđeni za ovu godinu uskoro početi.
Milunović je podsjetio da je na ovom groblju izgrađeno 947 spomenika u koje je resorno ministarstvo ukupno uložilo 243.775 KM.
Prema njegovim riječima, tadašnji grad Srpsko Sarajevo formirao je Odbor za izgradnju vojničkog spomen-obilježja na Sokocu i nadzorni odbor za izgradnju navedenog spomen kompleksa.
“Iako je za odabir materijala odgovoran Odbor za izgradnju, do sada niko nije postavio pitanje kvaliteta i izgradnje ugrađenog materijala i odgovornosti onih koji su o tome odlučivali”, istakao je Milunović.
On je napomenuo da su spomenici izgrađeni od materijala koji nisu postojani u podnebljima sa velikim temperaturnim razlikama, što je direktno uticalo da se kompletno ošteti 58 spomenika.
Milunović je rekao da je resorno ministarstvo obezbijedilo kompletnu sanaciju tih 58 oštećenih spomenika i pripremilo plan sanacije kompletnog vojničkog groblja.
“Do sada je sanirano šest redova na vojničkom groblju sa 140 spomenika, za šta je utrošeno 132.353 KM, dok je ove godine planirana sanacija još 59 spomenika, za šta će se izdvojiti 56.000 KM”, istakao je Milunović.
On je rekao da je za finansiranje javne površine spomen-groblja Vlada Republike Srpske donijela odluku po kojoj će biti izdvojeno 267.746 KM na osnovu izgrađenog izvedbenog projekta. Srna