BEOGRAD, Rod šljive ove godine trebalo bi da bude oko 550.000 tona, što je povećanje za oko 10 do 15 odsto u odnosu na prošlu godinu, a najveći dio roda upotrebi se za proizvodnju rakije šljivovice, izjavio je danas sekretar Odbora za poljoprivredu u Privrednoj komori Srbije, Nenad Budimović.
On je rekao da Srbija ima oko 49 miliona rodnih stabala šljive, koje godišnje daju oko 500.000 tona voća.
“Najveći dio tog roda ode u preradu za voćnu rakiju šljivovicu, oko šest odsto upotrebi se za suvu šljivu, a samo dva odsto za slatko, džemove i pemez od šljiva”, rekao je Budimović.
Prema njegovim riječima, najviše šljive izvozi se u Evropsku uniju i na tržište Ruske federacije. Vrijednost izvoza svježe i smrznute šljive je 17 miliona dolara, a suve šljive oko šest miliona dolara.
“Da bi se izvoz povećao, s obzirom da je rod dobar, treba uraditi stimulaciju proizvodnje, u smislu pravilnika i zakonodovstava i primjene globalGep standarda bezbjednosti hrane”, rekao je Budimović.
Potrebno je, kako navodi, raditi i na regionalizaciji, odnosno odrediti koji su to krajevi Srbije koje će država prepoznati kao potencijal za proizvodnju voća.
Budimović navodi da je problem što se proizvodnjom šljive bave uglavnom usitnjena domaćinstva.
“Potrebna je strategija koja će opredijeliti ljude da se dugo bave tim poslom i da ukrupnjavaju posjede”, zaključio je Budimović.
Najveći proizvođači šljive dolaze iz kolubarskog, šumadijskog i mačvanskog okruga. Tanjug