BEOGRAD, U seriji loših vijesti za hrvatske radnike dolazi još jedna, a to je promjena postojećeg Zakona o radu, poslije koje će zaposleni moći da dobiju otkaz i ako ne prihvate smanjenje plate.
Uslovi pod kojima će se uskoro moći dati otkaz u Hrvatskoj biće znatno prošireni, a radnicima ostaje utjeha da će moći da stupe u štrajk odmah ako na vrijeme ne prime platu.
Promjena zakonodavstva o radu dolazi u vrijeme velike ekonomske recesije u Hrvatskoj i rekordne nezaposlenosti kojoj se ne vidi kraj. Državna kasa je gotovo prazna i u slučaju smanjenja plata i penzija za 10 odsto stanje ne bi bilo znatno bolje. Sadašnja ljevičarska vlada smatra da treba još više liberalizovati uslove na tržištu, ali očito na štetu radnika koji više neće uopšte da budu zaštićeni. Ostaje im pravo da se izbore za otpremninu, ali u vrijeme kada se do radnog mjesta najčešće dolazi samo stranačkom podobnošću za veliki broj radnika to je mala utjeha. Uz to mijenjaće se i uslovi za penziju, pa će biti potrebna 41 godina staža i 67 godina života da bi se ostvarilo pravo odlaska u penziju. Udruženja penzionera tvrde da je taj prijedlog nelogičan u vrijeme opšte nezaposlenosti i da gotovo niko neće moći da ostvari uslove.
I dok vlada priprema promjene na najosjetljivijem području radnog prava, prilike u Hrvatskoj doslovno se zaoštravaju iz dana u dan. Zdravstvo je pred kolapsom, a ljekari masovno odlaze iz Hrvatske. Samo prošlog mjeseca čak je 40 ljekara potražilo i dobilo posao u inostranstvu, a njima su otvorene i sve evropske zemlje koje su uvele moratorij za zapošljavanje hrvatskih građana. S druge strane, novaca nema, domaći ljekari pripremaju opšti štrajk, a vlada prieti da će kazniti sa 900 evra svakog ljekara ko prepiše lažno bolovanje. Građani sve češće ne mogu da otplaćuju kredite, pa su banke u Hrvatskoj ostvarile najmanju zaradu u posljednjih desetak godina. Čak 15 odsto kredita ostaju nenaplaćeni, a vrtoglavo je u porastu i neplaćanje stambenih kredita.
Od najavljenih reformi u Hrvatskoj nema ništa i sve se svodi na drastičnu poresku represiju, dok je istovremeno budžet prazniji nego što se očekivalo. Turizam je jedina svijetla strana, ali su poreznici ovog ljeta zatvarali hotele i učinili medvjeđu uslugu hotelijerima. Nije riješeno ni brže i jednostavnije izdavanje viza Rusima za dolazak na Jadran i sve će se to na kraju osjetiti u budžetu.
Vruća jesen
U kolapsu je i grad Zagreb, sa nevjerovatno visokim dugovima, a slično je i sa velikim kompanijama kao što je „Kroacija erlanjz“, koji bi uskoro mogao u prodaju, time da interes za kupovinu pokazuju i Kinezi. U prodaju će i Hrvatska poštanska banka i Kroacija osiguranje, a neizvjesno je hoće li se vlada odlučiti i da auto-puteve da u koncesiju. Uskoro bi i neke hrvatske bolnice mogle da budu zatvorene zbog racionalizacije, a u privatizaciju će i dio Hrvatskih željeznica. Sve u svemu, jesen donosi burne dane, u vremenu kada država više nema para ni za normalno funkcionisanje. Novosti