BEOGRAD, Centar kontrole letenja Beograd zabilježio je najveći obim vazdušnog saobraćaja u jugoistočnoj Evropi u posljednje dvije godine.
Najveći broj letova u jednom danu zabilježen je juče, a Centar kontrole letenja Beograd potvrdio je lidersku poziciju u regionu, jer je, prema obimu operacija, bio ubjedljivo najopterećeniji u ovom dijelu Evrope – saopštila je Kontrola letenja Srbije i Crne Gore /SMATSA/, u čijem sastavu djeluje boegradska kontrola leta.
“Uspeh je još veći kada se uzme u obzir da je Centar kontrole letenja Beograd pružio usluge kontrole letenja za rekordan broj vazduhoplova, održavajući visok nivo bezbednosti, sprečavajući čak i sekunde kašnjenja putničkih aviona”, ističe se u saopštenju.
Na prostoru bivše Jugoslavije postoje dva velika centra oblasne kontrole letenja, a najveći – Beograd nadležan je za vazdušni prostor Srbije, Crne Gore, kao i za 55 odsto gornjeg vazdušnog prostora BiH i dio vazdušnog prostora iznad Jadrana.
Drugi centar je Zagreb, koji je nadležan za vazdušni prostor Hrvatske, donji vazdušni prostor BiH i preostali dio gornjeg vazdušnog prostora BiH.
Osim njih, postoje i dva daleko manja centra u LJubljani, odnosno Skoplju koji pružaju uslugu kontrole letenja isključivo u svojim državama.
Kontrola letenja Srbije i Crne Gore, osim pružanja usluga kontrole letenja vazduhoplovima u preletu, pruža i usluge na aerodromima Beograd, Batajnica, Kraljevo, Niš, Vršac, Ponikve, Podgorica i Tivat, ali i Skoplje, Solun, Tirana, Dubrovnik, Split, Sarajevo, Mostar, Tuzla, Zagreb, Osijek, Budimpešta, Beč, Bratislava, Temišvar i Sofija.
Kontrola letenja Srbije i Crne Gore pruža usluge za oko 550.000 komercijalnih vazduhoplova na godišnjem nivou, a na taj broj treba dodati veliki broj sportskih, vojnih, trenažnih i drugih letova unutar prostora nadležnosti.
Prema ocjeni organizacije za bezbjednost vazdušnog saobraćaja u Evropi “Evrokontrol”, već nekoliko godina zaredom Kontrola letenja Srbije i Crne Gore zauzima drugo mjesto po nivou bezbjednosti u konkurenciji pedesetak sličnih centara u Evropi. (Srna)