BEOGRAD, Prijedlog novog zakona o legalizaciji usporiće proces rješavanja problema objekata u Srbiji bez građevinske ili upotrebne dozvole, jer uvodi obavezu podnošenja dodatne dokumentacije.
To će za građane i privredu značiti i novi trošak, jer će za pribavljanje tih papira morati da izdvoje novac. Propis, takođe, sadrži niz konfuznih i nepreciznih članova koji bi mogli da stvore probleme u primjeni, navodi se u objavljenoj analizi Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj.
U prijedlogu se navodi da će svi koji žele da legalizuju objekat morati da podnesu dva nova dokumenta – projekat izvedenog objekta (u tri primjerka) i dokaz o uređivanju odnosa u pogledu plaćanja naknade za uređivanje građevinskog zemljišta. Kako predati zahtjevi za legalizaciju najčešće ne sadrže projekat izvedenog objekta, za izradu tog kompleksnog dokumenta građani i privrednici moraće da angažuju osobe i kompanije koje su stručne za taj posao.
Veliki problem su, kako tvrde u NALED, konfuzne i neprecizne odredbe zakona. Tako se u zakonu navodi da je organ nadležan za legalizaciju dužan da od podnosioca zahtjeva „zatraži da se dokumentacija dopuni u roku koji ne može biti duži od godinu dana od stupanja na snagu ovog zakona“. To znači da će ako zakon stupi na snagu 1. septembra ove godine, svi građani morati da dopune dokumentaciju do 1. septembra 2014. godine, ali će problem nastati ako im recimo nadležni organ o tome pošalje obavještenje tek u avgustu sljedeće godine, pa im ostavi prekratak rok da prikupe dokumenta.
– Vjerujemo da je namjera Vlade bila da upravo nadležnim organima postavi rok od godinu dana da građanima pošalju obavještenja šta je potrebno da dopune, ali je ovakvom lošom formulacijom rok dat građanima, a institucijama ostavljeno na volju kada će da urade svoj dio posla – ističu u NALED. Novosti