BEOGRAD, Odmor preko turističkih agencija trebalo bi da donosi zadovoljstvo putnicima, a zaradu agencijama.
I jednima i drugima, naplata aranžmana po kursevima banaka, međutim, donosi samo glavobolje. I u ovim slučajevima, probleme nemaju samo bankari.
Većina agencija vezuje se za određenu poslovnu banku i vrijednost aranžmana mjeri po njihovom kursu. Nijedna banka nema povoljan kurs i za evro koje građani Srbije mogu da prodaju po 112 dinara, traže i do 119 dinara. Ovakve razlike su jak udar na ionako već prazne džepove građana. S druge strane, turističkim agencijama je zabranjeno da aranžmane naplaćuju u stranoj valuti, jer ona nije zvanično sredstvo plaćanja.
– Zakon nam ne dozvoljava mogućnost da primamo devize – kaže Slobodan Mićić, iz turističke agencije „Kontiki“. – Krediti banaka se obračunavaju po srednjem kursu Narodne banke Srbije, ali to važi za obrt u zemlji. Mi imamo obaveze prema inostranstvu i njih moramo da plaćamo u devizama. Ranije smo aranžmane naplaćivali po srednjem kursu, ali se to odlukom nadležnih promijenilo.
Mićić ističe da turističke agencije nemaju baš nikakvu zaradu od razlike u kursu evra, kao i da su više puta pokušavali da ubjede nadležne da se naplata turističkih putovanja vezuje za srednji kurs Narodne banke.
U Turističkoj inspekciji Ministarstva finansija kažu da je Zakonom o turizmu, pored ostalog, propisano da su agencije dužne da utvrde opšte uslove putovanja, koji pored ostalog, sadrže i odredbu o obračunu cijene aranžmana.
– Turističke agencije cijene formiraju slobodno i iskazuju u stranoj valuti, a obračun uplata vrše u dinarima prema kursu kako su navele i ugovorile u Opštim uslovima putovanja ili Programu putovanja – objašnjavaju u Turističkoj inspekciji. – Svakako da je to najčešće prodajni kurs njihove poslovne banke na dan uplate, jer turistička agencija ista sredstva koristi za kupovinu deviza po ovom kursu, kako bi izmirila ugovorene obaveze prema inopartnerim. Novosti