NJUJORK, U fokusu ulagača na Wall Streetu ove će sedmice biti trgovački sektor jer će poslovne rezultate objaviti nekoliko najvećih američkih trgovačkih lanaca, a očekuje se i izvještaj o prometu u trgovini na malo u SAD-u.
Dow Jones indeks pao je prošle sedmice 1,5 odsto, na 15.425 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 1,1 odsto, na 1.691 bod, a Nasdaq indeks 0,8 odsto, na 3.660 bodova.
Najveći sedmični pad tih indeksa od polovine juna posljedica je nesigurnosti ulagača zbog toga što bi američka centralna banka već u septembru mogla početi smanjivati programe kupovine državnih i hipotekarnih obveznica, vrijedne 85 milijardi dolara mjesečno, koji su dugo vremena podržavali rast cijena akcija. Ulagači se plaše da će Fed smanjiti podsticaje prije nego što se američka ekonomija nađe čvrsto na putu oporavka.
A ubrzava li se rast ekonomije ove bi sedmice mogao pokazati izvještaj o prometu u trgovini na malo u SAD-u, jer je potrošnja najveći pokretač rasta bruto domaćeg proizvoda. Taj će izvještaj biti objavljen u utorak, a analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u julu potrošnja porasla za 0,3 odsto, odnosno 0,4 odsto, isključujući prodaju automobila, u odnosu na jun.
U fokusu ulagača biće i nastavak sezone objave kvartalnih poslovnih rezultata kompanija. Od 446 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvještaje, njih 68 odsto nadmašilo je očekivanja analitičara po pitanju zarada, a 54 odsto po pitanju prihoda. No, očekivanja su vrlo niska, pa se dio ulagača posljednjih dana odlučio na dobitonosnu prodaju.
Najviše pažnje ove će sedmice privući izvještaje trgovačkih lanaca, kao što su Wal-Mart, Macy's, Nordstrom i Kohl's.
„Američka ekonomija pokreće potrošnja, pa ako poslovni rezultati trgovačkih lanaca ne budu dobri, tržište bi moglo oslabiti. Tim više što je obim trgovanja u ovom ljetnom periodu nizak“, kaže Tom Schrader, direktor u kompaniji Stifel Nicolaus Capital Markets.
U fokusu ulagača ove će sedmice biti i izvještaj o potrošačkim cijenama u julu. Ako podaci pokažu da se inflacija kreće između 2 i 2,5 odsto na godišnjem nivou, Fed bi mogao smanjiti podsticajne monetarne mjere zbog jačanja inflacije.
„Međutim, ako inflacija bude manja od 2 odsto, to bi moglo podstaći rast cijena akcija jer bi ulagači mogli zaključiti da Fed ipak neće smanjivati podsticaje već u septembru, s obzirom da inflacija ne predstavlja prijetnju“, kaže Keith Bliss, potpredsjednik u kompaniji Cuttone & Co. Hina