LJUBLJANA, U Sloveniji glavna tema vlade je rasprodaja preduzeća sa velikim udjelom društvenog kapitala.
Prvo je država pokrenula prodaju na desetine firmi gdje ima većinskog udjela, kako bi mogla da sredi finansije i stane „na noge“.
Vlada Slovenije nedavno je odlučila da proda 15 državnih firmi, kako bi stabilizovala ekonomiju i vratila dugove.
Tako bi kompanije poput „Adrija ervejza“, „Elana“, „Palome“, „Heliosa“ i „Telekoma Slovenije“ mogle da promijene vlasnika. Na spisku za prodaju su i Aerodrom „Ljubljana“, „Tehnika“, Nova Kreditna banka Maribor, „Cinkarna Celje“, „Gospodarsko razstavišče“, Terme „Olimija“, „Unior“, „Žito“, „Foton“.
Pored toga, već ovog septembra biće raspisani konkursi i za prodaju firme „Radenska“, kao i novinsko-izdavačkih kuća „Delo“ i „Večer“, koji su u većinskom vlasništvu „Pivovarne Laško“. Grupa „Pivovarna Laško“ se sa bankama povjeriocima dogovorila o reprogamiranju zajma u vrijednosti 350 miliona evra i prodajom pomenutih firmi namjerava da poravna svoja dugovanja.
U tu svrhu će se „Laško“ odreći i svog učešća u kosovskoj pivari „Bira Peja“, odnosno „Pećka pivara“. Kako tvrdi „Pivovarna Laško“, cilj joj je da proda pomenuta preduzeća društveno odgovornim strateškim partnerima, koji će brinuti o radnim mjestima, rastu i razvoju, kao i o očuvanju njihovih robnih marki. Grupa „Pivovarna Laško“, u kojoj su „Pivovarna Union“ i „Radenska“, ove godine je ostvarila 76 miliona evra prihoda i 11,4 miliona evra dobiti iz poslovanja, što je za milion evra više nego prošle godine.
Prodajom „Merkatora“, čiji je dio akcija od 24 odsto u vlasništvu te pivare, ona bi zaradila još 105 miliona evra i do aprila iduće godine, kada ističe dogovor sa bankama o reprogramiranju duga, održala solventnost.
– Naš cilj je da postignemo zaduženost, koja bi nam omogućila normalno poslovanje i iskazivala od tri do četiri puta višak dobiti iz poslovanja prije amortizacije (EBITD), koju iskazuju prosječne evropske pivare – rekao je Dušan Zorko, predsjednik uprave „Pivovarne Laško“.
Brža privatizacija
Slovenija privatizacijom želi da pošalje signal stranim investitorima, ali i Evropskoj komisiji, koja od Slovenije očekuje bržu privatizaciju. Prije svega, radi stabilizacije njenih javnih finansija, kao i smanjivanja uloge države u korporativnom upravljanju, budući da se računa da je u Sloveniji državni sektor u bankama i preduzećima prevelik. Novosti