BEOGRAD, Osmišljavanje strategije za izmjenu odredbe Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) koja će, kako su „Novosti“ pisale u četvrtak i petak, strancima omogućiti da srpsku zemlju slobodno kupuju već 2017, mora da bude prioritet novog ministra poljoprivrede.
Sa tim su saglasni ne samo eksperti za agroekonomiju, već i svi oni koji ozbiljno promišljaju nacionalnu budućnost.
– Rok od četiri godine poslije kojeg će prodaja zemlje strancima biti slobodna, praktično je počeo da teče u junu, kada je SSP, poslije drugih članica EU, u svom parlementu ratifikovala i Litvanija – podsjeća dr Milan Prostran iz Privredne komore Srbije. – Stoga, najkasnije do januara naredne godine, kada će početi pregovori o njegovoj primjeni, Srbija mora da ima jasnu i ubjedljivu argumentaciju da i ona, poput drugih zemalja, treba da dobije odgovarajući moratorijum koji će, takođe, važiti tek poslije ulaska u EU.
I Prostran, i drugi eksperti su, inače, apsolutno saglasni da je privatizacija društvenih kombinata, a time i otprilike oko 450.000 naše najbolje zemlje, bila jedna od najcrnjih tačaka prethodne srpske decenije.
– Ključna tačka te neviđene pljačke bila je Agencija za privatizaciju, koja je morala da spriječi, a nije, nezapamćeno krčmljenje najznačajnijeg nacionalnog resursa – kaže, za naš list, republički poslanik Saša Dujović koji je, u prethodnom sazivu, kao predsjednik skupštinskog Odbora za predstavke i prijedloge, u više navrata inicirao otkrivanje svih mahinacija sa oranicama.
Tada, kako kaže, nije bilo političke volje, ali je ona sada mnogo izglednija. U to se uzdaju i desetine hiljada ljudi koji su, poslije privatizacije kombinata, ostali bez posla. Njihove oči uprte su, prije svega, u one kojima je borba protiv kriminala glavni posao.
– Što preko našeg saveza, što pojedinačno preko udruženja malih akcionara, do sada je za malverazacije prilikom privatizacije kombinata, Tužilaštvu za organizovani kriminal podnijeto više desetina krivičnih prijava – potvrđuje Veselin Muhedinović, predsjednik Saveza udruženja malih akcionara Vojvodine.
Među njima su, nastavlja on, i privatizacije „Ratkova“ iz Ratkova koje je, kako smo pisali, u međuvremenu, preprodato Hrvatima, „Žito grupi“, zatim „Miletić“ iz Srpskog Miletića i „Vojvodina“ iz Bačkog Brestovca koje su, takođe iz druge ruke, kupili Irci, „Krivaja“ iz Krivaje do koje su, na isti način, došli Mađari. Ali i „Zmajevo“ u kojem je radio i Muhedinović, pa „Zobnatica“ iz Bačke Topole, „Jadran“ iz Feketića, „Agrokombinat“ iz Subotice… Dokle je stigao rad na tim prijavama, „Novosti“ su pokušale da saznaju u samom tužilaštvu, ali odgovori na pitanja poslata početkom ove sedmice još nisu stigli.
– Prema saznanjima, krivične prijave su proslijeđene teritorijalno nadležnim višim tužilaštvima – kaže Muhedinović. – Izuzetak je, navodno, samo privatizacija „Zobnatice“ koja se povezuje sa Darkom Šarićem, pošto je beogradska ispostava kompanija iz Liberije, koja je to poljoprivredno dobro kupila, u Beogradu bila registrovana na istoj adresi gdje i njegove firme.
A upravo primjer odbjeglog pljevaljskog narko-bosa više nego rječito govori kako je tekla, i dokle je dovela, privatizacija srpske zemlje poslije 2000. Prije sedam-osam godina on je, na veliko, kupovao imanja po Vojvodini, pa je, tako, od takođe kontroverznog Mileta Jerkovića, koji ih je prethodno kupio na aukciji, a onda nije mogao da ih u cjelosti isplati, prekupio i više od 1.000 prvoklasnih hektara „Mladog borca“ iz Sonte i „Jedinstva“ iz Gajdobre. Ta gazdinstva su mu docnije doduše oduzeta, ali su, u međuvremenu, toliko devastirana da nisu ni sijenka nekada vrlo uspješnih poljoprivrednih kombinata.
Nada u Vučića
Delegacija Saveza udruženja malih akcionara je, u pokušajima da skrene pažnju na drastičnu pljačku srpskog agrara, stigla i do prvog potpredsjednika Vlade Aleksandra Vučića.
– Obećao nam je da ni tu, kao ni u drugim slučajevima kriminala i korupcije, niko neće biti povlašćen – kaže Veselin Muhedinović.
– Zamolio je samo za malo strpljenja, najavivši da će ono što se događalo na srpskim njivama na red doći čim bude gotov rad na 24 sporne privatizacije sa spiska EU. Novosti