SKOPLJE, BEOGRAD, Makedonska vlada saopštila je da za sada nema konkretan datum, niti rok, kada će ukinuti uredbu o zaštiti domaćeg tržišta pšenice.
Uredbom je, između ostalog, ograničen uvoz pšenice i brašna iz Srbije u Makedoniju, a vlada u Skoplju je poručila da se trudi da taj problem bude prevaziđen.
“Od kada je mjera uvedena, Vlada i sve državne institucije fokusirani su na prevazilaženje izazova koji je postojao na tržištu pšenice, kako bi se stvorili uslovi da mjera bude povučena”, izjavio je portparol makedonske Vlade, Aleksandar Georgiev.
On je rekao da je uvedena mjera za zaštitu domaćeg tržišta i domaće proizvodnje “donijeta na osnovu domaćih i međunarodnih pravnih normi”.
“Fokusirani smo, posao dobro napreduje i već je preko 70 odsto domaće pšenice distribuirano otkupljivačima. Trudimo se da ovaj proces da bude ubrzan i da u izvjesnom periodu budu uklonjeni uslovi zbog kojih je ova zaštitina mjera uvedena”, naveo je Georgiev.
On je apelovao da svi pokažu konstruktivan odnos, zato što je tržiste, kako je rekao, materija koja bitno zavisi od psiholoških percepcija, izjava i postupaka.
Ministarstvo poljoprivrede Srbije saopštilo je danas da želi da se problem, koji je nastao zbog ograničenja plasmana srpske pšenice i brašna u Makedoniju, riješi institucionalno, kroz mehanizam predviđen CEFTA sporazumom, ali ako ne bude rezultata, razmatraće se mjere reciprociteta.
U Ministarstvu poljoprivrede Tanjugu je rečeno da su mjere koje je uvela Makedonija opšteg karaktera i da se odnose na sve zemlje potpisnice CEFTA-e, a ne samo na Srbiju.
“Kontramjere koje bi Srbija eventualno uvela mogle bi biti primjenljive na sve zemlje potpisnice CEFTA-e, a ne samo na Makedoniju”, navode u tom ministarstvu.
Recipročne mjere, kako je rečeno, mogle bi da se odnose na izvoz voća, povrća, a možda i vina.
Na sastanku komiteta CEFTA u Beogradu 22. jula sve članice CEFTE izvršile su pritisak na Makedoniju da se obaveže da ukine spornu odluku u razumnom vremenskom roku od oko mjesec i po dana.
Vlada Makedonije donijela je početkom jula odluku da uvoz srpske pšenice i brašna veže za kupovinu domaće pšenice i brašna, tako što bi makedonski uvoznici za kilogram uvezene pšenice iz drugih zemalja, pa i iz Srbije, morali da kupe najmanje tri kilograma domaće pšenice, a za kilogram stranog brašna – četiri kilograma pšenice iz domaće proizvodnje.
Makedonija je zvanično počela da primjenjuje mjeru o ograničenju uvoza pšenica i brašna od 1. jula ove godine.
Na sastanku ministra trgovine Srbije Rasima Ljajića sa makedonskim ministrom poljoprivrede Ljupčom Dimovskim, održanom u Skoplju 10. jula, dogovoreno je da se pokrene procedura za izmjenu te uredbe. Tanjug