TOKIO, Na azijskim se berzama jutros trguje oprezno, dok ulagači čekaju nove makroekonomske podatke iz Kine, koji će pokazati je li se rast druge po veličini svjetske ekonomije stabilizovao.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,3 odsto, a za toliko su pale i cijene akcija u Šangaju i Australiji.
Berzovni indeksi u Južnoj Koreji i Hong Kongu porasli su, pak, između 0,1 i 0,4 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio gotovo nepromijenjen u odnosu na juče, kada je porastao 1 odsto.
Oprezno trgovanje posljedica je nedostatka značajnijih vijesti koje bi mogle pokrenuti tržišta, kao i jučerašnjeg suzdržanog trgovanja na Wall Streetu, gdje su indeksi tek blago porasli, nakon tri dana pada.
Juče su ulagače oraspoložili bolji nego što se očekivalo podaci o rastu kineskog uvoza i izvoza, zbog čega su splasnule bojazni od prevelikog usporavanja rasta druge po veličini svjetske ekonomije.
Ulagači se nadaju da će i podaci o industrijskoj proizvodnji, koji bi trebali biti objavljeni danas, pokazati da se rast kineske ekonomije stabilizovao.
„Investiciona klima nije loša, s obzirom da se ekonomski podaci iz SAD-a i Kine poboljšavaju. Nadam se da će novi izvještaji iz Kine poslužiti kao pokretač tržišta“, kaže Kang Hyun-gie, analitičar u kompaniji IM Investment & Securities.
A na valutnim je tržištima dolar i dalje pod pritiskom, premda blažim nego proteklih dana, zbog nesigurnosti u vezi smanjenja podsticajnih monetarnih mjera američke centralne banke.
Jutros se kurs dolara kreće oko 96,45 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 96,70 jena.
Cijena evra prema američkoj valuti porasla je, pak, s jučerašnjih 1,3335 na 1,3380 dolara, a u jednom je trenutku, po prvi put nakon sedam sedmica, provirila i iznad nivoa od 1,34 dolara.
U odnosu na japansku valutu, kurs evra porastao je s jučerašnjih 128,80 na 129,10 jena.
Nakon što je juče pala za 90-ak centi, jutros je terminska cijena nafte na berzi u New Yorku porasla za 80 centi, na 104,20 dolara po barelu. Hina