ZAGREB, Zbog ekonomskih problema – slabe potražnje proizvoda u inostranstvu, kreditinih izazova i slabog privrednog modela – Hrvatska, možda, neće uspjeti da ostvari ekonomsku korist koja prati ulazak u EU, navodi rejting agencija “Mudis” /Moodys/.
Kao kreditne izazove u agenciji navode relativno nekonkurentnu privredu, koja bilježi slab rast i uveliko se oslanja na domaću potražnju, zatim rastući nivo zaduženosti i deficit te značajnu ranjivost na spoljne rizike.
Hrvatska je prilično bogata u poređenju sa ostalim zemljama u srednjoj i istočnoj Evropi koje su se priključile EU 2004. godine.
Međutim, globalna finansijska kriza iznijela je na vidjelo slabost njenog ekonomskog modela, koji se oslanja na ličnu potrošnju i građevinarstvo na osnovu spoljnog zaduživanja.
Nakon perioda rasta od 2001. do 2007. godine, hrvatska ekonomija bilježi recesiju.
U 2012. realno je pala za dva odsto, a u ovoj godini “Mudis” očekuje dalji pad za 1,2 odsto. Rast ekonomije za 0,3 odsto agencija predviđa u idućoj godini.
Napori vlasti u primjeni reformi još nisu podržali internu devalvaciju niti su oslobodili potencijal za rast ekonomije.
Kao rezultat toga, nije vjerovatan povratak umjerenim i zdravim stopama rasta ekonomije Hrvatske u srednjem roku.
Vladin djelokrug poteza je ograničen, jer su je njen prostor za finansijske manevre i kapacitet da podstakne ekonomiju suzbijen relativno visokim udjelom zaduženosti i kratkoročnim finansijskim troškom povezanim uz članstvo u EU, navodi “Mudis”.
Hrvatska je suočena sa velikim spoljnim ranjivostima, što je posljedica znatnog oslanjanja na ino-kredite prije globalne finansijske krize.
Iako se privatni sektor razdužuje, spoljni dug je na visokih 105 odsto BDP-a.
Indikator hrvatske spoljne ranjivosti približno je 196 odsto, što je vrlo visoko po svim standardima, napominju u “Mudisu”.