BEČ, Ministar poljoprivrede Austrije Nikolasu Berlaković ocijenio je da je ovogodišnja suša nanijela štetu u visini od više stotina miliona evra.
“U pokrajini Burgenland je suša katastrofalna, ali i u drugim dijelovima Austrije stanje je teško”, kazao je on.
Berlaković je istakao da aktuelne procjene ukazuju da je šteta od suše više stotine miliona evra, i da će i dalje rasti.
Istovremeno je ocijenio da će i obeštećenje poljoprivrednicima biti više miliona evra, ne želeći da konkretizuje pomoć države.
Iduće nedjelje, kako je najavio, vlada će razmatrati paket mjera pomoći, koji će sadržati akciju kupovine hrane za stoku, privremeno obustavljanje povratka kredita za investicije u poljoprivredu, kao i dotaciju kod kredita za poljoprivrednike koji su imali izostanak roda.
Berlaković je obišao mjesto Oslip u Burgenlandu kako bi se na licu mjesta uvjerio u aktuelno stanje.
Poljoprivrednici u Burgenlandu su suočeni sa izostankom roda u visini od 50 do čak 100 odsto kada je riječ o kukuruzu, a po pitanju repe rod je prepolovljen u poređenju sa “normalnom” godinom.
I u pokrajini Donja Austrija poljoprivrednici imaju velike probleme zbog suše. Prema Komori poljoprivrednika suša je izazvala značajan izostanak roda.
U pokrajini Salcburg je, prema riječima predsjednika Komore poljoprivrednika Franca Esla, više od polovine poljoprivrednih dobara pogođeno je sušom.
U međuvremenu su i poljoprivrednici koji gaje povrće pogođeni izostankom roda.
Slično je stanje i u Gornjoj Austriji, gdje bi, prema Komori poljoprivrednika, ukoliko ne bude bilo većih padavina u narednom periodu, stanje moglo postati “apokaliptično”.
I na planinama poljoprivrednici imaju problem jer stoka nema dovoljno pašnjaka i riječica, koje su presušile jer nije bilo kiše.
Ukoliko na pašnjacima biljke zbog suše ne budu rasle, poljoprivrednici će biti prinuđeni da stoku vrate u štale, što će, kako ističu, smanjiti domaću proizvodnju mlijeka.
“Kerntnermilh”, mljekara iz mjesta Sspitan an der Dravu, ukazuje da već sada raspolaže sa pet odsto manjom količinom mlijeka od očekivane.
Farmeri od mljekare, kako prenose mediji, od jula dobijaju 43 centi po litru, što je za 3,5 centi više nego uobičajeno.
Za oko dvije nedjelje to povećanje proslijediće se i na potrošače.
Prema riječima šefa “Kerntermilha” Helmuta Pečara potrošači će za mlijeko, zbog suše, morati da plaćaju za pet do deset centi više po litri. Tanjug