PODGORICA, Medijska polemika ruskih vlasnika Kombinata aluminijuma sa Vladom Crne Gore, nastavila se otvorenim pismom bivšeg izvršnog direktora fabrike Jurija Mojsejeva.
On sada tvrdi da Vlada „nepromišljenim radnjama sama sebe uvlači sve dublje u zamku“.
– Cijena grešaka nisu samo višemilionski dugovi po međunarodnim arbitražnim tužbama, već i investiciona izolacija Crne Gore – saopštio je Mojsejev.On je u podužem otvorenom pismu naveo da je jedini izlaz civilizovana procedura stečaja KAP-a, gdje će prava svih povjerilaca biti ispoštovana, kao i punopravna i objektivna istraga, traženje i kažnjavanje krivaca za krađu električne energije.
Prema njegovim riječima, ne tako davno, Vlada je saopštila svoj plan za očuvanje KAP-a, koji je, kako je dodao, praktično od riječi do riječi ponovio ono što je predloženo prije godinu i po, uz napomenu da plan nije predvidio prisustvo Rusa kao stranog investitira.
– Uložili smo u crnogorsku ekonomiju 200 miliona evra, praktično je subvencionišući, a sada pokušavaju otvoreno da nas odbace – kazao je Mojsejev. On je dodao da se u civilizovanom svijetu takve radnje nazivaju eksproprijacijom svojine i da su apsolutno neprihvatljive.
Komentarišući optužbe Mojsejeva na račun Elektoprenosa, direktor ove kompanije Ljubo Knežević, negirao je da je Prenos kriv za krađu struje iz međunarodne interkonekcije.
Goran Đurović iz Pozitivne Crne Gore kaže da ne vjeruje da su Rusi uložili 200 milona u Crnu Goru.
– Ta navodna ulaganja se moraju provjeriti, koji su to dogovori, to je plod nečijeg ranije dogovorenog aranžmana za koji crnogorska javnost ne zna – kaže Đurović i podsjeća da je ranije tvrđeno da je uloženo 300 miliona evra.
Po riječima Nebojše Medojevića, funkcionera Demokratskog fronta, Crna Gora će pretrpjeti teške posljedice jer „Rusi sigurno imaju sa čim da ucjenjuju Đukanovića“.
– Toliko je bilo propusta u kupoprodajnom ugovoru i ugovoru o poravnanju, koji se mogu okarakterisati samo kao korupcija – smatra Medojević.
Mojsejev je najavio da će, na sve načine osporavati odluke Vlade u odnosu na „našu svojinu“.
– Namjeravamo da naplatimo od nje svu moguću odštetu i sve troškove koje smo pretrpjeli kao i investicije. Žalosno je što će troškovi pasti na teret poreskih obveznika, ali dugovi se moraju platiti – poručio je Mojsejev.
Radnici traže svoje
Sindikat aluminijuma predao je zahtjev Privrednom sudu za povraćaj sredstava uzetih iz stambenog fonda, kao dijela stečajne mase KAP, navodi se u biltenu te sindikalne organizacije. Iz stambenog fonda država i ruski partner u KAP pozajmili su oko 2,5 miliona evra za kupovinu sirovine i nabavku električne energije. Radnici su već podnijeli zahtjev za isplatu junske i osam dana od julske plate, odnosno do uvođenja stečaja. Novosti