BERN, Inicijativa da svaki odrasli Švajcarac, bez obzira na to da li ima posao ili ne, mjesečno dobija univerzalnu naknadu od 2.500 franaka (oko 2.000 evra) uzbudila je duhove u alpskoj državi, ali i van nje.
Potpisi 100.000 Švajcaraca prije 13. oktobra obavezuju parlament da razmotri da li je inicijativa dovoljno kredibilna da ide na referendum, ali u virtuelnom svijetu društvenih mreža rasprava o njoj je uveliko u toku.
Blogeri objašnjavaju da je predloženi iznos manje-više ravan socijalnoj pomoći koji trenutno dobijaju nezaposleni, da ne podrazumijeva uslove i da se odnosi na pojedince, a ne porodice. Time se, kažu, ne nadoknađuje izgubljena plata, ali se zamjenjuju prihodi od penzija, pomoć za studente, hendikepirane.
U neformalnoj „licitaciji“ odgovora na pitanje odakle bi se obezbjedilo oko 200 milijardi franaka godišnje za univerzalna davanja pominju se: porezi na imovinu i prihode, potrošačke i takse na finansijske transakcije, ali posebno sredstva trenutno „zarobljena“ penzijama, nadoknadama za nezaposlene, socijalnu pomoć i druga slična izdvajanja.
Zagovornici ideje tvrde da bi bezuslovna primanja nevezana za zaposlenje, bila način borbe protiv siromaštva i nesigurnosti. Socijalna pomoć bi nestala, a kako primjećuje jedan Švajcarac, čovjek „zarobljen“ radom dobio bi slobodu i povećao kreativnost.
Ali, član švajcarskog parlamenta Žan Kristof Švab smatra da inicijativa donosi „više štete nego koristi“, jer nosi haos na tržištu rada. Sa njega bi, kaže, bili eliminisani svi koji sada obavljaju slabije plaćene poslove.
Bez obzira na ishod švajcarske ideje, simptomatično je da je inicijativa privukla globalnu pažnju i razvila široku debatu. U kriznim vremenima rastućih socijalnih razlika očita je potreba za minimalnom sigurnošću i boljim modelom raspodjele.
Snovi i želje
Za izvjesnog Antoana bi to, kako povjerava na „mreži“, bio put do otvaranja sopstvenog restorana, Žetan bi farmu, dok bi Reno završio instrument na kojem radi i namjerava da ga masovno proizvodi. – Otac sam troje djece, od šest, 11 i 14 godina i jedini zaposleni u porodici. Osnovni prihod bi mi omogućio da više vremena provedem sa djecom, dok bi moja supruga mogla da se bavi i nečim drugim sem poslovima domaćice, i usavršava se – napisao je još jedan Švajcarac na ovu temu. Novosti