ATINA, Grčki izvoznici su već nekoliko godina okrenuti tržištima jugoistočne Evrope i Mediterana, nakon političkih i ekonomskih promjena u tom regionu, kao što je okončanje komunističkog režima i prijem nekih zemalja u Evropsku uniju, piše grčki dnevnik Ekatimerini.
Istovremeno, smanjen je broj grčkih proizvoda koji odlaze na zapadna tržišta, poput Francuske i Britanije, navodi list.
Pored toga, ulazak grčkih izvoznika na nova tržišta se povećava uporedo sa diversifikacijom njihove baze klijenata i smanjenjem zavisnosti od određenog broja ekonomija. Na pet najvećih tržišta je 1988. odlazilo 64 odsto grčkog izvoza (ne računajući gorivo), dok je prošle godine na ta tržišta otišlo svega 38 odsto izvoza.
Top pet tržišta za grčke proizvode od 1988. do 1994. bile su Njemačka, Italija, Francuska, Britanija i SAD. Bugarska je 1995. zamijenila SAD, koje su se iduće godine vratile u top pet i tu ostale do 2000.
Svegrčka izvozna asocijacija navodi da je tačka preokreta bio period sredine 1990-ih, kada su grčke investicije na Balkanu, posebno u Bugarskoj, ojačale prisustvo Grčke u susjednim zemljama u smislu izvoza.
Prijem Bugarske i Kipra u EU takođe je značajan jer se te dvije zemlje od 2007. smijenjuju na poziciji trećeg po značaju tržišta za grčki izvoz.
Grčke kompanije i njihove filijale veoma su aktivne u tim zemljama, a neke od njih su tamo premjestile proizvodnju.
Dominacija Njemačke kao izvoznog tržišta okončana je 2011, kada je Italija izbila na prvo mjesto na listi najvećih uvoznika grčkih proizvoda. Tanjug