LONDON, “Banka Engleske” bila je umiješana u prebacivanje i prodaju zlata koje su nacisti ukrali nakon okupacije Čehoslovačke, prenosi “Gardian”.
Zlato je 30-tih godina 20. vijeka bilo deponovano u Banci za međunarodna poravnanja u Bazelu (BIS), kada se čehoslovačka vlada našla pod rastućom prijetnjom Njemačke.
Dokumenti otkrivaju pojedinosti o zahtjevu iz marta 1939. za transfer zlata koje je tada vrijedilo 5.6 miliona funti s računa Čehoslovačke narodne banke u BIS-u na račun kojim je upravljala njemačka Rajhsbank.
Zlato vrijedno četiri miliona funti prebačeno je u banke u Belgiji i Holandiji, dok je ostatak prodat u Londonu.
Dokument govori o tome kako je ministar pravosuđa ser Džon Simon pitao guvernera Banke Engleske Montagu Normana da li banka drži češko zlato, dva mjeseca nakon što su nacisti napali Čehoslovačku.
U dokumentu se navodi: “Guverner u odgovoru iz 30. maja nije odgovorio na pitanje, nego je rekao da je banka s vremena na vrijeme držala zlato iz BIS-a, ne znajući je li zlato njeno ili vlasništvo njenih klijenata. Prema tome, nisu mogli reći je li zlato pripadalo Čehoslovačkoj narodnoj banci”.
Uprkos zabrinutosti Simona, u junu iste godine obavljene su nove transakcije, tako što je prodato zlato vrijedno 440.000 funti, a u SAD prebačeno zlato u vrijednosti 420.000 funti.
Prema dokumentima, “radilo se o zlatu koje je u London prebacila Rajhsbank.
Račun Banke, koji neki smatraju najcrnjom epizodom istoriji britanske banke, objavljen je u utorak u sklopu digitalizacije arhive ove banke.