BIJELJINA, Semberski proizvođači povrća nemaju organizovan izvoz, a do sada su najveća proizvodnja i izvoz obavljani pojedinačno iz semberskog sela Trnjaci sa imanja Jovičevića, rekao je potpredsjednik Udruženja povrtara Republike Srpske Rade Jovičević.
Iz Semberije je izvoz sveden na minimum, rekao je ovaj uzorni semberski povrtar i dodao je riječ o pojedinačnom izvozu proizvođača po sistemu “ko se kako snađe”.
“Nedavno sam prerađivaču `Tanasić` predao sedam vagona cvekle. Taj posao sada ide snalaženjem i neprestanim nametanjem samih proizvođača, što nije uvijek lako”, rekao je Jovičević.
On je napomenuo da se na izvozu povrća iz Semberije najviše radi posredstvom zvorničke firme “Voćar”, a najviše se izvoze cvekla i paprika. Do prošle godine to je bio i krompir, koji ove godine neće biti predmet izvoza, jer ga nema u ovom kraju.
“Voćar” iz Zvornika preuzeo je oko 4.000 tona krastavca sa podrinjskog područja, a sve ostalo nadopunjuje iz Semberije – paradajz i papriku iz Crnjelova, a ostale proizvode iz Trnjaka.
Jovičević je podsjetio da je Semberija prepoznatljiva po proizvodnji kupusa i lubenice, ali da te dvije kulture ne subvencionišu ni grad niti Republika.
Da bi se radilo na izvozu, istakao je Jovičević, povrtari moraju imati subvenciju i za ove kulture, a to nije neizvodivo, jer nije riječ o prevelikim količinama.
Jovičević je naveo da u Semberiji ima 2.500 organizovanih proizvođača povrća, od kojih svaki ima najmanje pet, ali i do 20 i više hektara pod povrtarskim kulturama. Srna