SARAJEVO, Predsjedavajući Komisije za spoljnu trgovinu i carine Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Borislav Bojić ocijenio je da institucije BiH, posebno Predsjedništvo, Ministarstvo inostranih poslova, te Komisija za integrisano upravljanje granicom nisu spremno dočekale ulazak Hrvatske u EU kada je riječ o prometu ljudi i robe.
“Stanovnici opština duž granice sa Hrvatskom svakodnevno se suočavaju sa brojnim problemima koji su mogli da se izbjegnu da smo u BiH pratili probleme koje je Hrvatska imala nakon ulaska Slovenije u EU“, rekao je Bojić.
Navodeći kao primjer probleme stanovnika Kozarske Dubice, Bojić je istakao da se radi o problemima stanovnika skoro svih mjesta duž granice sa Hrvatskom.
“Stanovnici Kozarske Dubice i susjedne Hrvatske Dubice, koji skoro oduvijek rade i na jednoj i na drugoj strani, granicu na malograničnom prelazu mogu preći samo do 22.00 časa, u suprotnom, da bi se vratili kući moraju ići na više kilometara udaljeni granični prelaz Gradina“, rekao je Bojić.
On je ocijenio da je to nepotrebno i da malogranični prelazi mogu da budu otvoreni 24 časa za putnički saobraćaj, čime bi se omogućila sloboda kretanja ljudi.
Bojić je podsjetio da je dolazak EU na granicu sa BiH, osim za kretanje stanovnika, prouzrokovao i probleme u graničnom prelasku robe, posebno poljoprivrednih proizvoda.
Pitanje u vezi sa problemima na graničnim prelazima sa Hrvatskom pokrenuto je, prema Bojićevim riječima, i u Parlamentarnoj skupštini BiH.
“Poslanik SNSD-a Saša Bursać pokrenuo je inicijativu za sagledavanje stanja na graničnim prelazima sa Hrvatskom, koju je Komisija za spoljnu trgovinu i carine podržala, ali će se na parlamentarnu raspravu o njoj čekati do završetka sezone odmora“, rekao je Bojić.
Konstatujući da će do pronalaženja rješenja u vezi sa ovim problemom štetu trpjeti građani s obje strane granice, kao i privredni subjekti, Bojić je dodao da ima informaciju da je i u Hrvatskoj pokrenuta inicijativa da se ovo pitanje što prije riješi.
Bojić je najavio da će o navedenim problemima građana i privrednih subjekata iz ovog dijela BiH, odnosno Republike Srpske, sutra u Kozarskoj Dubici biti razgovarano sa ministrom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirkom Šarovićem.
Nakon ulaska Hrvatske u EU granični prelaz u Kozarskoj Dubici postao je prelaz za malogranični promet, što znači da na njemu nije dozvoljen putnički saobraćaj, već isključivo prelazak granice za građane koji žive unutar pet kilometara od granice i imaju pravo na pogranične propusnice. Srna