BEOGRAD, Uobičajeno septembar je mjesec kada ionako ispražnjene džepove građana pritisnu računi sa svih strana. Najavljeno poskupljenje struje za 10 odsto od 1. avgusta u Srbiji i veće cijene goriva poguraće direktno inflaciju za 0,6 odsto. Još jače će se osjetiti kod hrane, čije cene će porasti od pet do 10 odsto.
Skok cijene goriva neminovno vodi lančanom talasu poskupljenja, mada privrednici ne žele da preciziraju kada bi do toga moglo da dođe. Ističu, međutim, da veći troškovi prerade i proizvodnje, sigurno vode ka skupljoj distribuciji i rastu cijena finalnog proizvoda. Nove cijena benzina i dizela usloviće najprije poskupljenje voća, povrća na zelenim pijacama, ali i osnovnih namirnica u trgovinama.
– Poskupljenje struje od 10,9 odsto utiče na rast cijena u prehrambenoj industriji u rasponu od jedan do tri odsto – objašnjava Milan Prostran, savetnik za poljoprivredu u PKS. – Za oko 80 odsto građana sa malim prihodima najznačajnije namirnice su hljeb i mlijeko i zato bi trebalo preduprediti njihovo poskupljenje. Najbolje bi bilo da se proizvođači ovih prehrambenih proizvoda subvencionišu i oslobode poskupljenja. Džaba poslije vapaj države da proizvođači ne podižu cijene, jer je to neminovno. Električna energija učestvuje u formiranju cijene ulja ili hleba sa 10 do 11 odsto. Bez obzira na rekordan rod pšenice i cijenu koja je tri do četiri dinara niža ove godine, to ne može da kompenzuje poskupljenje struje.
Davor Jovljević, direktor prodaje i marketinga industrije mesa “Topola, kaže da su povećanje cena goriva i struje faktori koji sigurno utiču na krajnju cenu proizvoda. Ipak, ističe da je u ovom trenutku nezahvalno prognozirati koliko bi to moglo procentualno da učestvuje u poskupljenju suvomesnatih prerađevina. (Novosti)