BEOGRAD, Farmakom ima potraživanja od države u iznosu od 142 miliona dinara, a kada se to odbije od duga kompanije, ispada relativno mala suma, a šteta po firmu je velika, izjavio je vlasnik te firme Miroslav Bogićević, povodom činjenice da se Farmakom našao na spisku kompanija koje ne plaćaju poreze i doprinose.
Bogićević je, u intervjuu Novom magazinu, kazao da je Farmakom do sada državi dao 72 miliona evra za doprinose i poreze, 90 miliona evra za lične dohotke radnicima i 130 miliona evra bankama za kamate.
On je naveo da je Farmakom firma u koju su strane banke preko kredita investirale 380 miliona evra, kao i da kompanija u ovom trenutku ima sklopljenih ugovora za izvoz u vrijednosti od više od 450 miliona evra.
“Ovo je jedna ozbiljna proizvodna kompanija i prosto mislim da nije u redu da se država prema nama tako odnosi. Tim pre, i to je najvažnije u ovom konkretnom slučaju, što i država nama duguje. Mi imamo potraživanja od države po osnovu povraćaja PDV-a u iznosu od 142 miliona dinara”, naveo je on.
Kada je reč o mogućnosti da država preuzima firme prema kojima ima velika potraživanja, kao što je na primer Simpo, Bogićević je kazao da je to “opasna priča”.
“Prvo, ako se moglo pomoći Simpu, zašto se to nije uradilo ranije. Ili, ako može sad, zašto se to ne uradi iz ove pozicije, da im se nađe strateški partner, ili šta god drugo treba. Drugo, ne može to da radi jedan čovek, mora da se donese zakon, da se zna kad država od nekoga nešto može da preuzme”, smatra on.
To, prema njegovim rečima, treba da važi u konkretnom slučaju i za onoga ko duguje 100 miliona evra i za onoga ko duguje 100.000 dinara.
“Treće, to stvara mogućnost velikih zloupotreba. I mislim da bi tu Simpo bio kolateralna šteta, odnosno da nije meta Simpo i da bi se, sat vremena pošto se to uradi Simpu, isto uradilo i Farmakomu. Jer, Farmakom može da se proda. Farmakom vredi 1,3 milijarde evra”, rekao je Bogićević.
On je takođe kazao da ništa ne duguje radnicima u Fabrici akumulatora u Somboru, koji su u štrajku.
“Ja sam njih tužio za nadoknadu štete, a oni mene neka tuže za ono što oni misle da treba da me tuže. Oni ne rade od marta mjeseca, znači pet mjeseci jedan jedini akumulator u fabrici akumulatora nije proizveden. I, pri tome, znaju da imamo sklopljenih ugovora za izvoz od preko 100 miliona evra i da možemo imati velikih problema ako nas partneri tuže zbog neispunjavanja obaveza”, naveo je Bogićević.
Kako je naveo, do 1. juna Fabrika akumulatora je izgubila je 30 miliona evra, a štrajk je ocijenio kao “političku priču”.
Kada je riječ o dugovima, Bogićević je kazao da Farmakom za poreze duguje od početka ove godine.
“Za prošlu godinu ne dugujemo ništa. I taman smo pomislili da smo najgore ‘preturili preko glave’, kad u januaru banke izađu sa zahtevom da im 20 miliona evra vra(timo prije dospijeća duga”, objasnio je on.
Bogićević je podsjetio da ukupne investicije Farmakoma u Srbiji iznose 200 miliona evra, dodavši da to preduzeće nema nijednu ofšor kompaniju. (Tanjug)